Život

Težak život beskućnika: Prihvatilište "Ruže svetog Franje" u fokusu "Uličnih svjetiljki"

Prije 17 godina u Hrvatskoj je pokrenut časopis "Ulične svjetljike". U njemu su ispričane mnoge životne priče beskućnika, koje malo koga mogu ostaviti ravnodušnim. Časopis izdaje Franjevački svjetovni red - mjesno bratstvo Trsat, koje vodi i prihvatilište za beskućnike "Ruže svetog Franje" u Rijeci. Upravo je to prihvatilište tema prvog ovogodišnjeg izdanja "Uličnih svjetiljki".

FOTO: EPA-EFE/ADAM DAVIS
FOTO: EPA-EFE/ADAM DAVIS
Ilustracija

Četiri je godine gospodin Mislav proveo u prihvatilištu Ruže sv. Franje u Rijeci. Nikada nije mislio da mu se takvo što može dogoditi, imao je stan, obrt, život. No eto dogodilo se!

– Otišao sam u socijalu i to se okrenulo. Bio sam kod prijatelja u dva navrata. Dosadite svakome biti u kući. Bez prihoda sam ostao. Obrt sam morao zatvoriti, penziju još nisam imao pa sam dobio nešto sitno, to je zanemarivo. Životno osiguranje mi je propalo i nemate drugoga izlaza ako hoćete barem malo normalno živjeti, ispričao je Mislav Kristović, bivši beskućnik i novi prodavač Uličnih svjetiljki, navodi HRT.

U Ružama sv. Franje je 10 korisnika. Dosad ih je kroz prihvatilište prošlo više od 700.

– Potrebe su svakim danom sve veće. Mijenja se struktura beskućnika. Nekada su to bili mlađi radnoaktivni ljudi, puno brže i jednostavije su se mogli snaći, sada dolaze sve više starije osobe, bolesne, radno nesposobne za koje je jako teško pronaći neko adekvatno rješenje, rekao je Pjer Orlić, voditelj prihvatilišta za beskućnike Ruže sv. Franje, Rijeka.

Prihvatilište je tema ovoga broja Uličnih svjetiljki. Gospođa Nives godinama prodaje ovaj već poznati časopis beskućnika.

– U ponedjeljak sam zakopala muža. Tako da mi je dobro došao sav taj novac koji sam zaradila. Ne znam, to mi je prihod, sve to mi je išlo za glavne potrepštine što je trebalo, rekla je Nives Marjanica, prodavačica Uličnih svjetiljki.

– Ukupno u Hrvatskoj imamo 37 prodavača, a otprilike sve ove godine 17 godina od kada postoji – 500-tinjak ljudi je prošlo kroz projekt, rekla je Dunja Osojnak Marinović, urednica časopisa Ulične svjetiljke.

U ovakvim prigodama, kada su promocije u pitanju, već tradicionalno prodavačima pomažu učenici Osnovne škole Omišalj, koji su uključeni u projekt Volontiraj.

– Ovo je jedna naša škola za život – kako osvrnuti pogled na ljude koji su u potrebi, koji su se našli spletom životnih okolnosti na rubu života, rekla je Olivera Veršić, prof. tehničke kulture u OŠ Omišalj.

Stoga, ne okrećite glavu – kupite Ulične svjetiljke, jer je svaki primjerak časopisa put da nečija teška i tužna priča dobije sretan završetak.