Međutim u većini ovih objekata puši se kao i ranije, pravila skoro i da nema, a ekipa portal Bosnainfo se sama mogla uvjeriti u ove tvrdnje, i to nakon što smo obišli nekoliko ugostiteljskih objekata u Sarajevu.
U nekim kafićima i restoranima smo zatekli podijeljene prostorije za pušače i nepušače, dok smo u većini ugostiteljskih objekata mogli primijetiti da gosti puše kao ranije, čak i na mjestu gdje je striktno istaknuto upozorenje o zabrani pušenja.
Prijave građana
Razlog za ovakvo stanje je više i nego jasan, a to je da se još nije počelo s naplaćivanjem novčanih kazni. Međutim u zadnje vrijeme sve je vise prijava građana za (ne)poštivanje zakona o zabrani pušenja.
U nedavnom razgovoru za bh. medije ovu vijest je potvrdila glasnogovornica u Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo( KUIP-a KS) Vildana Brdarić-Vranj, koja je kazala kako su do sada zaprimili 143 prijave građana o kršenju Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, od čega je njih 46 duplirano.
Prema njenim riječima kantonalni sanitarni inspektori su izvršili nadzor u 83 ugostiteljska objekta, kojima je doneseno 68 upravnih mjera zabrane pušenja izdatih u vidu rješenja ili opomene.
Ovim povodom Bosnainfo je kontaktirao Amira Hadžića predsjednika Udruženja hotelijera i ugostiteljskih radnika BiH, koji nam je potvrdio da je ugostiteljima produžen testni period od šest mjeseci u kojem neće biti kaznene politike.
Hadžić je i ranije govorio da se niko ne protivi zakonu, ali da isti nije dobro osmišljen i da zamjera ministarstvu Zdravstva Federacije BiH to što nikada nisu pozvali i kontaktirali hotelijere i pitali za mišljenje ili sugestiju kao struku, kao i to da zakon predviđa preskupu infrastrukturu za one prostore koji žele da budu za pušače.
“Mislim da je bruka što se političari nisu uspjeli dogovoriti oko zdravlja građana Bosne i Hercegovine, gdje striktno preporuka Evropske unije kaže da zakon o kontroli i ograničenju upotrebe duhana, duhanskih i ostalih proizvoda treba biti proveden na cijelom teritoriju Bosne i Hercegovine, a ne samo u jednom entitetu. I zato upućujem kritiku na sistem, jer ništa ne funkcioniše kako bi trebalo. Zakonom je tačno predviđeno šta je sve dozvoljeno objektima do i preko 50 metara kvadratnih. Tako da prostor za pušače predstavlja velika ulaganja (što znači filtraciju ulaza i izlaza zraka iz objekta), a to košta i pitanje je hoće li se to isplatiti nekome ko ima mali objekt”, kazao je Hadžić.
Rok za prilagodbu pravilniku istekao je 13. decembra 2024. godine, kada su mediji objavili da je došao kraj pušenju u kafićima. No, to zapravo nije kraj jer je ostavljen još jedan rok od dodatnih pola godine, što nam je i potvrdio Hadžić.

“Novčane kazne inspekcija će početi naplaćivati od 13. juna 2025. godine i do tada neće biti kaznene politike i ovo označava još jedan testni period u kojem će nadzorni organi samo upozoravati. Zakon će zaživjeti i niko nije protiv ovog zakona, ali je problem u malim bosanskim kafanama. Šta će gazda objekta sa dvadeset kvadrata koji ima tri stola. Mislim da se to moglo izbjeći. Ipak tu je u pitanju tradicija ćejfa cigarete uz kafu. Ja znam da to nije zdravo, ali to je nešto što je ovdje dio bosanske kulture i specifikuma ambijenta. Mišljenja sam da će se teško ljudi odlučiti na velika ulaganja u ventilaciju koju zahtjeva zakon u tako malo objektima”, kazao je Hadžić.
Ono što je sigurno, da ćemo još neko vrijeme gledati pušenje u ugostiteljskim objektima uprkos zakonu koji je donesen.
Novčane kazne
Treba napomenuti da će novčane kazne nakon što istekne probni period do 13. juna 2025. godine biti u skladu sa Zakonom o inspekcijama KS. One iznose od 3.000 KM do 15.000 KM za pravne osobe, od 1.000 KM do 3.000 KM za odgovornu osobu u pravnom subjektu, dok se fizička osoba – poslodavac kažnjava novčanom kaznom u iznosu od 1.000 KM do 1.500 KM”
Iz KUIP KS napominju da objekti koji svojom površinom uslužnog prostora ne prelaze 50m2 mogu biti isključivo pušački ili nepušački, pod uslovom da se u istima uslužuje piće, kao i da vlasnici moraju ispuniti određene uvjete propisane pravilnikom.
Vlasnici objekata površine iznad 50m2, moraju uspostaviti poseban prostor za pušenje koji ne smije biti manji od 10m2, niti zauzimati više od 20% ukupne površine uslužnog prostora.
Prostorije moraju biti tehnički opremljene prema strogim standardima, uključujući ventilaciju i izolaciju kako bi se spriječilo prodiranje duhanskog dima u ostatak prostora.