Ekonomija

TEMA BOSNAINFO Online prodaja u BiH raste, od cvijeća do hladnog oružja: Kontroliše li iko ilegalnu prodaju?

Tržište u Bosni i Hercegovini suočava se s brojnim izazovima, posebno kad je riječ o online prodaji.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Ilegalna trgovina na internetu je postala ‘raj’ za švercere. Jedan od uzroka za to jeste što je trgovina na internetu vrlo neuređena u Bosni i Hercegovini.

Ilegalno se trguje na različitim internetskim stranicama – na oglasnicima, kao i na društvenim mrežama. Upravo na društvenim mrežama postoji već broj grupa namijenjenih za trgovinu. Komunikacija preko njih je učinkovita, a učesnici komunikacije su u mogućnosti zaštititi identitet. To se najčešće čini stvaranjem zatvorenih grupa.

Proizvodi se najčešće isporučuju u malim količinama kako se ne bi privlačila pažnja. Pa tako možete da nabavite sve što vam padne na um, bukvalno od cvijeća do hladnog oružja.

Najpoznatija stranica za online ponudu u Bosni i Hercegovini jeste OLX na kojem možete pronaći svašta, između ostalog i razne životinje, ali i oružje. Pokušali smo saznati da li postoje neke kontrole, da li je moguće pokušati zaustaviti online nelegalno prodaju?

Zakon o unutrašnjoj trgovini usvojen je 1. novembra i između ostalog obuhvatio je i ovo pitanje.

“Ima nekih iskoraka po pitanju online trgovine, naravno moglo se daleko više uraditi. Definiše se online trgovina, to nam je sad posebno bitno u kontekstu dolaska velikih igrača na tržište tipa Temu i ubudućnosti možda Amazona i slično. Nije se posebno radilo na zaštiti prava potrošača, moglo se puno više raditi ili se možda ostavilo da se to radi kroz izmjene zakona o zaštiti potošača u Federaciji BiH, da se naglasi ta zaštita koja ne mora nužno biti i vrijediti za teritorij Federacije, pa čak i u odnosu na trgovanje sa ostatkom svijeta. Ako kupujete nešto sa interneta ne treba da vas zanima iz koje zemlje dolazi, već da na teritorij na koji roba dolazi, da vaši zakoni vas kao potrošača maksimalno čuvaju”, kazao je za Bosnainfo Admir Čavalić, ekonomski stručnjak i zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.

Pročitajte još

Kada je riječ konkretno o ilegalnoj prodaji na OLX-u Čavalić ističe kako je to stvar za istražne organe.

“Nas tu treba da zanima tzv samo crno tržište. Razlika između crnog i sivog tržišta je u tome što sivo tržište podrazumijeva tu transakciju fizičkih lica, gdje vi radite transakcije zabranjenih proizvoda ili nudite zabranjene usluge po postojećim zakonima. Mislim da je tu najveća odgovornost na OLX dakle u kontekstu korporativne društvene odgovornosti i sličnih stranica koje to nude. S druge strane, time se trebaju prije svega pozabaviti istražni organi. Ne mogu inspekcije nešto posebno uraditi, dakle to je za istražne organe”, pojasnio je Čavalić.

Prema našim saznanjima nema zvaničnih informacija da je pokrenuta procedura oko provjera prodaje oružja na društvenim mrežama i drugim stranicama za oglašavanje. Moguće je izvršiti prijavu ukoliko neko sumnja da se negdje prodaje ilegalno oružje, ali za sada nema ciljanih akcija na crnom tržištu oružja u BiH.

Online trgovine, koje prodaju preko interneta, nisu registrovane kao pravna lica te ne izdaju fiskalne račune za prodate proizvode ili artikle. Smatraju se kao onim koje rade van zakonskog okvira.

Trenutno ne postoje tačni podaci o broju online trgovina ovog tipa, s obzirom na to da se otvaraju bez bilo kakve registracije i iz plaćanje pouzećem te nije moguće pratiti njihove finansijske promete niti poslovanje!

S obzirom na ove podatke, nije ni čudo što nam se stalno dešavaju obračuni vatrenim oružjem koje je često nelegalno nabavljeno. Ovo je i apel nadležnima da ozbiljnije pristupe ovom problemu!

Pitanjima internetske trgovine bave se i u eCommerce Asocijaciji u Bosni i Hercegovini koju su osnovali stručnjaci iz oblasti bankarstva, platnih sistema, prava, logistike i dostavnih kompanija. Tržište poboljšavaju edukacijama i mentorstvom – konkretnom podrškom onima koji žele učestvovati u online trgovini u Bosni i Hercegovini.

O tome kako se zaštititi i kako sigurno kupovati, tim iz eCommerce Asocijacije u Bosni i Hercegovini je ponudio nekoliko savjeta na svojoj platformi.

I upravo oni najavljuje treće izdanje eCommerce Day konferencije, koja će se održati 28. novembra 2024. godine u Gradskoj vijećnici Sarajevo. Konferencija će okupiti vodeće stručnjake, lidere i inovatore iz digitalne ekonomije, pružajući jedinstvenu priliku za razmjenu znanja i uvid u najnovije trendove koji oblikuju budućnost eCommerca.

Svakako i ova konferencija je prilika da se skrene pažnja na probleme ilegalne prodaje i kupovine u online svijetu.