U intervjuu za portal Bosnainfo Tarik Jažić govorio je o problemima u općini, kako ih planira riješiti ako bude izabran za načelnika, o planovima i vizijama za budućnost.
U utrci za načelnika Općine Centar je pet kandidata. Dodajmo da smo pitanja poslali i drugim kandidatima, te ćemo i njihove odgovore objavljivati, redom, kako budu pristizali.
Gospodine Jažić, vi ste se građanima predstavili kroz svoj predizborni spot koji je u formi autobiografske naracije i nakon što se isti pogleda zaista odajete osjećaj da su promjene moguće na području općine Centar. Građani su prilično razočarani, evidentni su mnogi problemi na području ove lokalne zajednice. Kako vi planirate djelovati ukoliko dobijete priliku, koji vam je plan?
JAŽIĆ: Promjene ne samo da su moguće, nego su i potrebne i obavezne. Četverogodišnji plan aktivnosti je spreman i predstavlja jedan opširan dokument sa preko 30 projekata. Međutim, odlučio sam da javno prezentujem plan aktivnosti za prvih godinu dana mandata. Ideja je da se odmah uhvatim u koštac sa problemima koje je moguće riješiti brzo i čije rješenje je bilo moguće još tokom prethodnih mandata načelnika na prostoru ove Općine.
Deset prvih aktivnosti koje ću poduzeti u mandatu 2024. – 2028. su:
a. Kreiranje plana izgradnje vodovodne i kanalizacijske mreže u naseljima koja još uvijek nemaju pristup vodi i kanalizacijskom sistemu uz aktivno uređenje vodotoka i korita Koševskog potoka, kao i redovan monitoring kvaliteta vode Koševskog potoka.
b. Planiranje i početak izgradnje novih ciciban igrališta i sportskih ploha u Mjesnim zajednicama u kojima ne postoje ciciban igrališta i sportske plohe, sa ciljem omasovljenja bavljenja sportskim aktivnostima, zdravom razvoju djece i mladih i umrežavanja Mjesnih zajednica kroz organizaciju kulturno-sportskih i drugih manifestacija.
c. Kreiranje online baze svih brownfield i greenfield investicionih prilika sa ciljem privlačenja investitora kroz dostupnu online bazu i kroz aktivno unaprijeđenje svih servisa koje koriste investitori (prije, u toku i nakon investicije).
d. Unaprijeđenje kapaciteta za privlačenje sredstava iz EU fondova i drugih međunarodnih i domaćih izvora finansiranja.
e. Uspostavljanje informacionog sistema koji će omogućiti identifikaciju izgrađenih objekata za koje se stekao uslov za legalizaciju.
f. Detaljno, planski organizovano uređenje, održavanje i praćenje stanja u SP “Skakavac”, kao i detaljno, planski organizovano projektovanje pristupnih puteva i staza koje će uvezati SP “Skakavac” i prostor Čavljaka i Bukovika.
g. Osvjetljenje svih opasnih pješačkih prelaza u prometnim zonama kroz sistem postavljanja solarnih rasvjetnih tijela ili primjenom svijetlećih fosfornih boja, kao i kontinuirana prilagodba javnih površina osobama sa invaliditetom.
h. Aktiviranje svih neophodnih procesa koji će dovesti do hitnog završetka izgradnje stanova u naselju Šip, namijenjenih za stambeno zbrinjavanje interno raseljenih porodica sa područja Općine Centar.i. Uređenje minibuskih, autobuskih i trolejbuskih stajališta, uz obavezno unificiranje i postavljanje adekvatnih informativnih, digitalnih tabli koje će prikazivati mrežu stanica, trenutnu lokaciju i spisak minibusa, autobusa i trolejbusa koji se zaustavljaju na toj stanici, kao i postavljanje adekvatnih turističkih tabli i signalizacije s ciljem podrške promociji turističkih potencijala naše Općine.
j. Stambeno zbrinjavanje i briga o osobama bez roditelja/skrbnika, djeci koja su bila štičenici Doma za djecu bez roditeljskog staranja na Bjelavama, nakon napunjenih 18 godina života.
Vi ste živjeli na području općine Stari Grad, sada ste u Općini Centar i možete napraviti paralelu koje su to prednosti i nedostatci u ovim lokalnim zajednicama ali i kako djelovati. Šta vama kao građaninu smeta i željeli biste to promijeniti?
JAŽIĆ: U Općinu Centar sam se preselio iz razloga što sam htio zasnovati porodicu na zdravim temeljima, u zdravom okruženju koje pruža mogućnost razvoja i sigurnijeg odrastanja za svoje dijete. Kao mikrolokaciju sam odabrao naselje Šip koje se tih godina tek počelo razvijati, naselje koje je imalo nekoliko ciciban igrališta, naselje u kojem nije bio problem saobraćaja u mirovanju i naselje kojem je obećan ubrzan razvoj.
Međutim, gradnjom Prve sarajevske transverzale, igrališta su nestala. Prašina je pala na naselje Šip i evo već nekoliko godina ovo prelijepo naselje postaje mjesto iz kojeg se ljudi iseljavaju. Migracije stanovništva su normalna stvar i nisu uvijek uzrokovane krupnim problemima. Često je uzrok migracija samo želja za boljim uslovima života.
Da li lokalnim zajednicama nedostaju radne akcije da se građani više druže ali i učine svoje okruženje ljepšim, ali i da se kolektivno osvijestimo da svako krene od sebe i učini djelić da je okolina ljepša, imate li takve neke projekte u planu?
JAŽIĆ: Nažalost, dozvolili smo sebi taj luksuz da budemo toliko letargični i da živimo sa mišlju da ništa promijeniti ne možemo, tako da je ideja vraćanja radnih akcija u Mjesnu zajednicu gotovo pa vizionarska. Međutim, jedan veći dio mojih programskih aktivnosti je upravo usmjeren ka jačanju Mjesnih zajednica. Prvi korak je infrastrukturno jačanje prostorija Mjesnih zajednica gdje je potrebno osigurati uslove za neometan rad Mjesnih savjeta.
Drugi korak je ulaganje u edukaciju osoba koje čine Mjesne savjete i treći korak je uspostavljanje mreže Mjesnih zajednica na prostoru Općine Centar sa ciljem povezivanja i realizacije projekata od kulturnog, obrazovnog i sportskog značaja. Do prije 30 godina svaka Mjesna zajednica je bila i javna biblioteka, mjesto susreta i druženja, mjesto na kojem se razgovaralo o rješenjima problema mikrozajednice.Sve ovo je moguće samo ako potpuno depolitiziramo Mjesnu zajednicu i ako Mjesna zajednica prestane biti produžena ruka načelnika i njegovih želja. Mjesne zajednice su mjesta u kojima načelnik sluša, pa djeluje, a ne mjesta u kojima načelnik ide na predizborne skupove da obećava.
U svijetu ste biznisa i znate šta je to što je problem kod zapošljavanja mladih ali i pokretanja vlastitog biznisa, da li ćete pažnju posvetiti ovom segmentu kako pojednostaviti procedure?
JAŽIĆ: Novca za pokretanje biznisa ima, ali nema sistemskog rješenja. To je problem koji je evidentan u čitavoj Bosni i Hercegovini. Svi pričaju o tome kako iz godine u godinu sve više novca izdvajaju za startup preduzeća, ali ako nemate monitoring i višegodišnju mentorsku podršku taj novac je često samo bačen novac.
Osnivanje obrta je pojednostavljeno u potpunosti i traje nekoliko dana. Osnivanje društva sa ograničenom odgovornošću traje nešto duže, ali i tu je vidljiv napredak. Procedure pri osnivanju se mogu još pojednostaviti i ubrzati, dosta suvišne papirologije i birokratije je i dalje prisutno, ali puno veći problem je taj što kada se osnuje kompanija, osnivač često ne zna kako dalje.
Nemamo sistem podrške koji će malim obrtnicima i startup kompanijama pružiti priliku da koriste općinske prostorije po povoljnijim uslovima prve tri godine poslovanja, a ako uspiju u svom poslovanju da onda oni vraćaju Općini „dug“ tog vjetra u leđa. Nemamo sistem podrške koji će im osigurati mentorstvo, praćenje i savjetovanje pa kada Općina uloži nekoliko hiljada KM u osnivanje nove kompanije da budemo sigurni da će to preduzeće živjeti, a ne biti jednogodišnji pilot projekat koji nema budućnost.
Općina Centar ima određene nekretnine na raspolaganju, stanove i poslovne prostore, da li ćete se baviti ovim pitanjem i omogućiti možda neke pogodnosti za socijalno ugrožene ili mlade bračne parove koji nemaju riješeno stambeno pitanje?
JAŽIĆ: Ovo je veoma složeno pitanje i potrebno ga je rješavati postepeno. Prvi korak je potpuna inventura u Općini Centar, što podrazumijeva ne samo popis osnovnih sredstava, već i obaveze kao i nekretnine koje se nalaze na strani sredstava bilansa stanja.
Nakon toga, potrebno je započeti proces potpune transparentnosti, a to ćemo postići kroz model „otvorenih podataka“ u svim segmentima poslovanja u kojem se ovaj model zakonski može kreirati. To znači da ćemo sve dostupne podatke pretvoriti u korisne metapodatke koji će se staviti na raspolaganje javnosti, prvenstveno za potrebe naučno-istraživačkih radova.
Posljednji korak je kreiranje aktivnosti i inicijativa usmjerenih ka pametnom iskorištavanju općinskog dobra, prvenstveno nekretnina, što uključuje i pogodnosti za socijalno ugrožene ili mlade bračne parove koji nemaju riješeno stambeno pitanje.
U utrci za načelnika Općine Centar je pet kandidata, zašto da građani glasaju baš za vas?
JAŽIĆ: Spreman sam da implementiram politiku aktivnog slušanja i smatram to osnovnim zadatkom načelnika. Dolazim iz realnog sektora, iza sebe imam više od 10 godina iskustva na menadžerskim pozicijama i posjedujem multidisciplinarna znanja s obzirom da sam diplomirao na Fakultetu za saobraćaj i komunikacije, a magistrirao na Ekonomskom fakultetu – smjer Menadžment, kao i Centru za inderdisciplinarne studije – smjer Zaštita od prirodnih katastrofa. I sve to na Univerzitetu u Sarajevu, bez pomisli za kupovinom diploma.