Svijet

Rubio: SAD ne žele postići dogovor s Iranom pod svaku cijenu

Američki državni sekretar Marco Rubio izjavio je u četvrtak da SAD žele postići dogovor s Iranom, ali ne pod svaku cijenu, uvjeravajući na ministarskom sastanku Zalivskog vijeća za saradnju (GCC) da će se uzeti u obzir interesi američkih saveznika i partnera.

FOTO: EPA-EFA
FOTO: EPA-EFA

Rubio, koji je bio na turneji koja je uključivala UAE i Kuvajt, dao je svoje komentare tokom zajedničkog ministarskog sastanka GCC-a i SAD-a koji se održao u glavnom gradu Bahreina, Manami.

Njegova posjeta uslijedila je nakon što su SAD i Iran potpisali memorandum o razumijevanju za okončanje rata na Bliskom istoku. Iako želimo dogovor, ne želimo dogovor pod svaku cijenu. Želimo dogovor koji je dobar, želimo dogovor koji je stvaran, želimo dogovor koji se može provjeriti i želimo dogovor koga se pridržavaju – izjavio je šef američke diplomatije.

Rubio je ministrima vanjskih poslova poručio kako se SAD nada da će razgovori s Iranom dovesti do pozitivnog ishoda, ali je upozorio da ako Iran odabere drugačiji put, to neće dovesti do ishoda kojima su se SAD nadale. Želimo osigurati da ne postoji nijedan dio ovog sporazuma koji je poduzet a koji na bilo koji način potkopava sigurnost, stabilnost ili prosperitet bilo kojeg od naših partnera u regiji Perzijskog zaljeva – rekao je.

Napomenuo je da su neke stvari koje SAD smatraju neprihvatljivima, uključujući i naplatu prolaza brodovima koji prolaze Hormuškim moreuzm od strane Irana.

Međunarodni plovni putovi ne pripadaju nijednoj nacionalnoj državi. To je temeljno načelo u današnjem svijetu, bez koga bi svijet bio u potpunom haosu – rekao je.

Ako bismo zasta prihvatili da možete naplaćivati ​​​​korištenje međunarodnog plovnog puta zato što se slučajno nalazi blizu vašeg teritorijalnog prostora, onda bi se to proširilo svijetom poput zaraze – izavio je Rubio, prenosi tv mreža al-Arabiya.