Svijet

Rubio razgovarao o Iranu s evropskim kolegama

Američki državni sekretar Marco Rubio održao je telefonski sastanak s francuskim, njemačkim i britanskim kolegama kako bi razgovarali o Iranu, objavio je State Department u srijedu.

FOTO: EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS
FOTO: EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS
Arhiva

Rubio je razgovarao s francuskim ministrom vanjskih poslova Jean-Noelom Barrotom, njemačkim ministrom vanjskih poslova Johannom Wadephulom i britanskim ministrom vanjskih poslova Davidom Lammyjem, prema izjavi glasnogovornika Tommyja Pigotta.

“Svi su ponovili posvećenost osiguravanju da Iran nikada ne razvije ili dobije nuklearno oružje”, navodi se.

Visoki iranski i evropski zvaničnici razgovarali su u utorak u Ženevi o nuklearnim inspekcijama usred prijetnje E3 da će pokrenuti “mehanizam vraćanja” sankcija UN-a.

Glasnogovornik iranskog Ministarstva vanjskih poslova Esmaeil Baghaei rekao je da je Teheran upozorio Francusku, Njemačku i Veliku Britaniju da će svaki pokušaj ponovnog uvođenja sankcija imati posljedice, ali je dodao da su se obje strane složile da nastave razgovore u narednim danima.

E3, koje su ostale stranke Zajedničkog sveobuhvatnog plana akcije (JCPOA) iz 2015. godine, dugo su prijetile ponovnim uvođenjem sankcija u Vijeću sigurnosti UN-a do oktobra, kada sporazum ističe.

Prošlog mjeseca, E3 i EU su održali nuklearne razgovore s Iranom u Istanbulu.