Svijet

Kim: Korištenje pozicije Sjeverne Koreje kao nuklearne sile jedino je sredstvo odvraćanja

Sjevernokorejski čelnik Kim Jong-un izjavio je da je korištenje pozicije zemlje kao nuklearne države jedini način suočavanja s nepredvidivom i složenom globalnom sigurnosnom situacijom, javtila je u utorak državna novinska agencija KCNA.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

Nezamislivi, zapanjujući incidenti i događaji dešavaju se zbog “gangsterske” pohlepe hegemonističkih sila, što sukobe širom svijeta čini nasilnijim – rekao je Kim, optužjući SAD za pogoršanje krvoprolića u Evropi i na Bliskom istoku.

Govorio je na sastanku Centralnog komiteta vladajuće Radničke partije, koji se održao od subote do ponedjeljka, javila je KCNA.

Kim je optužio SAD i Južnu Koreju da sigurnosnu situaciju na Korejskom poluotoku čine opasnijom stalnim unapređenjem svog zajedničkog nuklearnog stava, čija je jedina svrha, kaže on, napad na Sjevernu Koreju. Postojano širenje i jačanje nuklearnih snaga, i temeljito ostvarivanje pozicije države s nuklearnim oružjem najispravniji je i jedinstven način aktivnog i samouvjerenog suočavanja s nepredvidivom međunarodnom vojnom i političkom situacijom koja se višestruko komplicira – navodi KCNA njegove riječi.

KCNA nije detaljnije opisala konkretne akcije u vezi s nuklearnim arsenalom zemlje koje bi se mogle poduzeti.

Kim je također naredio izgradnju konvencionalnog oružja i ubrzanu izgradnju strateške krstarice s navođenim raketama od 10.000 tona, javila je KCNA.

Sjeverna Koreja prkosila je nizu sankcija koje su nametnule Ujedinjene nacije i SAD između 2006. i 2017. godine, zabranjujući Pjongjangu razvoj nuklearnog oružja i balističkih raketa za njihovu isporuku. Njezin stav uzbunio je regionalne sile.

Proglasila se nuklearnom državom i saopćila je da je ništa neće uvjeriti da odustane od svog atomskog oružja, uprkos godinama diplomatskih napora SAD-a, Kine i Južne Koreje, prenosi Reuters.