Svijet

Izrael i Liban potpisali sporazum o okončanju sukoba

Izrael i Liban su danas u Washingtonu, uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država, potpisali okvirni sporazum nakon višednevnih pregovora o okončanju sukoba između Izraela i libanonskog Hezbolaha, kojeg podržava Iran.

FOTO: ILUSTRACIJA
FOTO: ILUSTRACIJA

Libanska ambasadorica Nada Moawad i izraelski ambasador Yechiel Leiter potpisali su trilateralni dokument sa SAD-om u State Departmentu. Američki državni sekretar Marco Rubio izjavio je da sporazum predstavlja okvir za trajni mir i sigurnost, ali detalji dogovora zasad nisu objavljeni.

Moawad je poručila da je potpisani dokument prvi korak ka obnovi libanonskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, trajnom prekidu neprijateljstava te povratku raseljenih stanovnika i uspostavljanju dugoročnog mira.

Tokom pregovora razgovaralo se i o mogućem povlačenju izraelskih snaga s dijela teritorije na jugu Libana koju trenutno kontrolišu. Iako je jedan zvaničnik State Departmenta tvrdio da je Izrael pristao na djelimično povlačenje, tu informaciju demantovali su i izraelski i libanonski zvaničnici.

Sukob je počeo 2. marta, kada je Hezbolah napao Izrael nekoliko dana nakon američko-izraelskih udara na Iran. U izraelskim zračnim i kopnenim napadima u Libanu poginulo je više od 4.000 ljudi, dok je više od milion raseljeno. Na izraelskoj strani poginula su najmanje 32 vojnika i četiri civila.

Uprkos sporazumu, izraelska vojska je u petak bacila letke iznad grada Mansuri na jugu Libana, pozivajući stanovnike da napuste područje. Libanonski vojni zvaničnici tvrde da je Izrael u međuvremenu proširio zonu pod svojom kontrolom na jugu zemlje.