Na početku razgovora za portal Bosnainfo Ličina je kazala kako njihov proizvod ima za cilj poboljšati akademske ishode, uspjeh terapije i kvalitet života djece s razvojnim teškoćama, s posebnim fokusom na poremećaj senzorne integracije (SPD).
Pojašnjava nam kako i sam naziv njihove kompanije, Aisthesis, znači senzacija ili percepcija.
“Poremećaj senzorne integracije često je povezan s autizmom. Svaka osoba s autizmom ima SPD, ali nisu sve osobe sa SPD-om na spektru autizma”, ističe Ličina.
Priča nam kako je ideja nastala nakon nekoliko godina istraživanja trenutnih metodologija – od dijagnostike, preko terapijskih procesa do svakodnevnih aktivnosti.
“Već imamo veliku grupu potencijalnih korisnika – osoba koje su u svakodnevnom kontaktu sa djecom koji imaju ovaj problem uključujući terapeute, učitelje, a posebno roditelje koji bi dali sve na svijetu da bolje razumiju zašto njihovo dijete pati i šta mu prozrokuje stres. Imamo nevjerovatan tim i odbor savjetnika koji su potvrdili našu ideju iz poslovne, tehnološke, ali i etičke perspektive. Mogućnosti su beskrajne; samo nam je bila potrebna prava podrška”, govori nam Ajla.
Ove mlade i uspješne žene došle su nedavno iz Katara gdje su osvojile brojne nagrade, prva mjesta i grantove te dobile podršku Googlea.


“Dobiti podršku Googlea u ovoj ranoj fazi naše kompanije je nevjerovatna čast i dokaz da smo na pravom putu”
Zanimalo nas je kakav je bio proces prijave za Google Startup podršku?
“Poslale smo e-mail tehnološkom gigantu Googleu objašnjavajući našu ideju i u kojoj fazi se nalazimo. Prepoznali su našu svrhu i korist naše ideje te nas pozvali da se pridružimo programu “Google for Startups.” Ova prilika već nam je otvorila mnoga vrata pružajući nam nevjerovatne mentore, savjetnike i platformu za učenje i druženje unutar Googleove mreže profesionalaca i institucija”, priča naša sagovornica te dodaje:
“Dobiti podršku Googlea u ovoj ranoj fazi je nevjerovatna čast i dokaz da smo na pravom putu.”


Koji su sljedeći koraci za vašu firmu sada kada imate ovu podršku?
“Naši sljedeći koraci uključuju uspostavljanje strateških partnerstava sa zdravstvenim i obrazovnim institucijama u Kataru i MENA regiji, te dalji razvoj tehnologije i uređaja. Ova regija ima najvišu prevalenciju autizma na svijetu, pri čemu je Katar na prvom mjestu, no Katar ima neke od najboljih medicinskih i obrazovnih institucija koje su fokusirane na ovaj problem. Generalno, oni su vrlo receptivni po pitanju novih tehnoloških napredaka i inovacija u ovom području”, ističe Ajla Ličina te dodaje kako sada kreću u fazu razvoja…
“Dobre stvari zahtijevaju vrijeme. A ovo je nešto što radimo za djecu širom svijeta i želimo to uraditi kako treba!”, zaključuje na kraju razgovora za portal Bosnainfo.