Retrovizor

Sva ukradena djeca iz bivše Jugoslavije imaju jednu zajedničku stvar

U Sloveniji, prema riječima aktivistice Simone Šeremet Kalanj, traže se informacije o nekoliko slučajeva navodne smrti djece za koju se smatra da su živa, a sa sličnim sumnjama bave se i u drugim zemljama bivše Jugoslavije.

FOTO: ILUSTRACIJA/SLOBODNAEVROPA.ORG
FOTO: ILUSTRACIJA/SLOBODNAEVROPA.ORG

Skupštinski odbor iz Slovenije u petak je ponovo raspravljao o slučaju majki koje su 70-ih i 80-ih godina prošlog vijeka u bivšoj Jugoslaviji izgubile djecu za koju se sumnja da su zaista umrla. Zbog nepostojanja konsenzusa, komisija nije donijela odluke, ali su prisutni članovi SDS-a i NSi-a izrazili želju da se osnuje vladina komisija koja će se baviti ovim slučajevima.

Inicijator druge rasprave na ovu temu u parlamentarnoj komisiji u ovom mandatu bila je aktivistica Simona Šeremet Kalanj iz Udruženja Izgubljena djeca Slovenije, koje pomaže majkama da traže djecu koja nisu trebala umrijeti. “Svima je zajedničko to što je majkama u porodilištu rečeno da im je novorođenče umrlo, ali nisu smjele da ih vide, samo su dobili nepotpunu dokumentaciju, a samo porodilište je ponudilo da izvrši sahranu”, rekla je.

Šeremet Kalanj je navela slučaj navodne smrti novorođenčeta koje je prodato na usvajanje.

Prema njenim riječima, u Sloveniji traže informacije o nekoliko takvih slučajeva, ali se sa sličnim sumnjama bave i u drugim zemljama bivše Jugoslavije. Šeremet Kalanj je rekla da su u pogledu prikupljanja podataka uspostavili dobru saradnju sa Upravnom jedinicom Maribor, ali ne i sa Upravnom jedinicom Ljubljana.

Iz MUP-a Slovenije im je rečeno da policija prilikom provjere i uvida u dokumentaciju nikada nije potvrdila sumnje da djeca nisu umrla nakon porođaja. Ona je pozvala državu da razjasni ova “tajna usvajanja” i reguliše mogućnost otkrivanja bioloških roditelja. “Ne zbog mene, nego zbog majki. Nemojte im samo obećavati i pravdati se da niste kompetentni. Spremni smo na saradnju”, naglasila je ona.

Zamjenik generalnog direktora policije Robert Ferenc rekao je da se sve prijave obrađuju. Do sada su primili 59 prijava, od kojih su provjerili 45 predmeta i utvrdili da nema osnova za krivičnu prijavu. O tome su obavijestili i tužilaštvo. Još 14 takvih slučajeva je u razmatranju, dodao je on.

Potreba za bližom saradnjom između zemalja

Zamjenik ombudsmana Jože Ruparčič pozvao je državu Sloveniju da učini sve da otkloni nejasnoće oko toga da li je dijete umrlo ili je dato na usvajanje.

Zdenka Pukmaister, majka nestalog deteta koje je rodila 1985. godine, i Radiša Pavlović , predsednik Srpskog društva za istinu i pravdu o djeci i član Komisije Vlade Srbije govorili su na sjednici Komisije za peticije, ljudska prava i jednake mogućnosti. Istakao je potrebu tješnje saradnje na nivou zemalja. Srbija je u tom pogledu otišla korak dalje, usvojila zakon i osnovala vladinu komisiju koja se bavi pomenutim pitanjem.

I u raspravi, u kojoj su, zbog odsustva koalicionih članova, učestvovali samo poslanici SDS-a i NSi-a, iznijeli su potrebu za formiranjem vladine komisije u Sloveniji, koja bi pribavila nedostajuću dokumentaciju i istražila sve konkretne slučajeve.

Poslanici koalicije nisu učestvovali u raspravi jer su, kako su objasnili, sličnu raspravu već vodili prošle godine, prenosi Metropolitan.