Ekonomija

Stvari koje biste odmah trebali ukloniti iz vaše biografije

Menadžeri za zapošljavanje rijetko imaju vremena ili resursa da pomno pogledaju svaku biografiju i obično potroše oko šest sekundi na svoju početnu odluku o tome da li kandidat odgovara/ne odgovara.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Ako želite proći taj test, morate imati neke solidne kvalifikacije i savršenu biografiju da ih istaknete.

Evo nekoliko stvari koje biste trebali odmah izbaciti iz svoje biografije.

1. Cilj

Ako ste se prijavili, već je očigledno da želite posao.

Ako se nalazite u jedinstvenoj situaciji, kao što je potpuna promjena industrije, može biti korisno uključiti kratak sažetak.

2. Nebitna radna iskustva

Da, možda ste bili “kralj pravljenja milkshakeova” u restoranu u kojem ste radili u srednjoj školi. Ali osim ako ne planirate povratiti taj naslov, vrijeme je da se riješite tog nereda.

Ali kako Alyssa Gelbard, stručnjakinja za karijeru i osnivačica karijernog savjetovanja kompanije Resume Strategists ističe: Prošlo radno iskustvo koje možda ne izgleda izravno relevantno za posao koji se traži može pokazati drugu dimenziju, dubinu, sposobnost ili vještinu koja zapravo jest relevantna ili primjenjiva.

Uključite samo to iskustvo ako zaista prikazuje dodatne vještine koje se mogu prenijeti na posao za koji se prijavljujete.

3. Lični detalji

Ne uključujte svoj bračni status, vjerske preference ili broj socijalnog osiguranja.

To je možda bilo standardno u prošlosti, ali svi ovi podaci mogli bi dovesti do diskriminacije, što je ilegalno, pa nema potrebe uključivati ih.

4. Vaša puna adresa

Puna adresa je prva stvar koju Amanda Augustine, stručnjakinja za savjete o karijeri u TopResumeu, traži da se odmah izbriše iz biografije.

“Nikome više nije potrebno imati to u svojoj biografiji, i, da budem iskrena, to je sigurnosna briga,” kaže ona za Business Insider.

5. Više od jednog broja telefona

Augustine predlaže uključivanje samo jednog broja telefona u vašoj biografiji, a taj broj bi zaista trebao biti vaš mobilni telefon, tako da možete kontrolirasi ko odgovara na vaše dolazne pozive, kada i kakav je zvučni zapis.

6. Vaši hobiji

U mnogim slučajevima, nikoga nije briga. Ako nije relevantno za posao za koji se prijavljujete, gubljenje je prostora i gubljenje vremena kompanije.

7. Očigledne laži

Anketa CareerBuildera pitala je 2.000 menadžera za zapošljavanje za pamtljive pogreške u biografijama, a očite laži bile su popularan izbor. Jedan kandidat tvrdio je da je bivši izvršni direktor kompanije u koju se prijavio, drugi je tvrdio da je dobitnik Nobelove nagrade, a još jedan je tvrdio da je pohađao fakultet koji ne postoji.

Rosemary Haefner, glavna direktorica ljudskih resursa u CareerBuilderu, kaže da ove laži mogu biti “pogrešni pokušaji nadoknade nedostatka 100% kvalifikacija navedenih u oglasu za posao.”

Ali Haefner kaže da bi se kandidati trebali koncentrisati na vještine koje mogu ponuditi, umjesto na vještine koje ne mogu ponuditi.

“Menadžeri za zapošljavanje su popustljiviji nego što misle tražitelji posla,” objašnjava Haefner. “Otprilike 42% poslodavaca koji su anketirani reklo je da bi razmotrili kandidata koji ispunjava samo tri od pet ključnih kvalifikacija za određenu ulogu.”

8. Previše teksta

Kada koristite margine od 0,5 inča i font od osam tačaka u nastojanju da sve stane na jednu stranicu, to je “epski neuspjeh”, kaže J.T. O’Donnell, stručnjakinja za karijeru i radno mjesto, osnivačica web stranice za savjete o karijeri Careerealism.com i autorica “Careerealism: Pametan pristup zadovoljavajućoj karijeri.”

Preporučuje puno bijelog prostora i ne više od 0,8 margina.

Augustine se slaže, upozoravajući posebno protiv gustih blokova teksta.

“Budimo iskreni: Pregledavate to brzo, preletite preko toga, vaše oči zamagle kada dođete do velikog, dugog pasusa”, kaže ona.

9. Previše brojeva

Isto tako, možete preopteretiti svoju biografiju sa previše tačaka, što Augustine naziva “smrt po tačkama.”

“Ako je apsolutno sve s tačkama, ima isti efekt kao i veliki gusti blokovi teksta – vaše oči samo prelete preko toga”, kaže ona.

Augustine objašnjava da se tačke koriste samo kako bi privukle pažnju na najvažnije informacije. “Ako sve stavite u tačke, sve je važno, što znači da zapravo ništa ne ističe”, kaže ona.

10. Slobodno vrijeme

Ako ste uzeli pauzu da putujete ili podižete obitelj, Gelbard ne preporučuje uključivanje tih informacija u vašu biografiju. “U nekim zemljama, prihvatljivo je uključiti te informacije, posebno putovanja, ali nije prikladno uključiti ih u tijelo biografije u SAD-u.”

11. Detalji koji otkrivaju vašu dob

Ako ne želite biti diskriminirani za poziciju zbog vaše dobi, vrijeme je da uklonite datum diplomiranja, kaže Catherine Jewell, autorica “Novi životopis, Nova karijera.”

Još jedan iznenađujući način na koji vaša biografija može otkriti vašu dob: dvostruki razmaci nakon tačke.

12. Reference

Ako vaši poslodavci žele razgovarati s vašim referencama, pitat će vas. Također, bolje je ako imate priliku unaprijed obavijestiti svoje reference da bi ih budući poslodavac mogao nazvati.

Ako na dnu svoje biografije napišete “reference na zahtjev”, samo trošite vrijednu liniju, kaže karijerni trener Eli Amdur.

13. Nepostojeći formati

Format vaše biografije jednako je važan kao i njen sadržaj, kaže Augustine.

Kaže da je najbolji format onaj koji će olakšati menadžeru za zapošljavanje pregledavanje vaše biografije, a da još uvijek može izdvojiti vaše ključne kvalifikacije i karijerne ciljeve.

Jednom kada odaberete format, držite se toga. Ako napišete dan, mjesec i godinu za jedan datum, onda koristite taj isti format kroz cijelu biografiju.

14. Lične zamjenice

Vaša biografija ne bi trebala uključivati riječi “ja”, “meni”, “ona” ili “moj”, kaže Tina Nicolai, izvršna karijerna trenerica i osnivačica Resume Writers’ Ink.

“Nemojte pisati svoj životopis u trećem ili prvom licu. Razumije se da se sve na vašem životopisu odnosi na vas i vaše iskustvo.”

15. Sadašnje vrijeme za prošli posao

Nikada ne opisujte prošlo radno iskustvo koristeći sadašnje vrijeme. Samo vaš trenutni posao trebao bi biti napisan u sadašnjem vremenu, kaže Gelbard.

16. Manje profesionalne adrese e-pošte

Ako i dalje koristite staru e-mail adresu, poput [email protected] ili [email protected], vrijeme je da odaberete novu.

Treba vam samo minut ili dva, i besplatno je.

17. Svi nepotrebni, očigledni izrazi

Amdur kaže da nema razloga stavljati riječ “telefon” ispred stvarnog broja.

“Prilično je smiješno. Znaju da je to vaš broj telefona.” Isto pravilo vrijedi i za e-mail.

18. Vaša trenutna poslovna kontaktna informacija

Amdur piše na NorthJersey.com:

“Ovo nije samo opasno; glupo je. Zar stvarno želite da vas poslodavci zovu na posao? Kako ćete to riješiti? Oh, i usput, vaš trenutni poslodavac može pratiti vaše e-mailove i telefonske pozive. Dakle, ako niste raspoloženi za otkaz, ili potencijalno optuženi za krađu usluga (stvarno), onda izostavite poslovne informacije.”

19. Zaglavlja, podnožja, tabele, slike, grafikoni

Ovi fancy ugradbenici će natjerati menadžere za zapošljavanje da pomisle, “Zar ne možete bez toga?”

Iako dobro formatirano zaglavlje i podnožje mogu izgledati profesionalno, i neke cool tabele, slike ili grafikoni mogu povećati vašu vjerodostojnost, oni također zbunjuju sisteme za praćenje kandidata koje kompanije koriste danas, kaže Augustine za Business Insider.

Sistem će reagovati tako što će razmrsiti vašu biografiju i ispucati loše formatiranu verziju koja možda više neće uključivati vaše zaglavlje ili grafikone. Čak i ako ste bili idealan kandidat za poziciju, sada menadžer za zapošljavanje nema način da vas kontaktira za intervju.

20. Ime vašeg šefa

Ne uključujte ime vašeg šefa u vašoj biografiji osim ako vam ne smeta da vaš potencijalni poslodavac kontaktira njega ili nju. Čak i tada, Gelbard kaže da jedini razlog zašto bi ime vašeg šefa trebalo biti u vašoj biografiji je ako je ta osoba značajna i ako bi bilo zaista impresivno.

U svoju biografiju stavite samo ono što će vas dovesti do toga da postanete savršen kandidat za posao na koji se prijavljujete.

Izvor: LinkedIn