Region

STRUČNJAK ZA SIGURNOST PAVLE KALINIĆ Skloništa nema, treba urediti i iskoristiti garaže...

Kakav će biti ishod rusko – ukrajinskog rata, svakodnevno je pitanje na koje mediji, javnost, vojni i politički stručnjaci pokušavaju pronaći suvisli odgovor. Zelenski poručuje - spremni smo razgovarati o miru i „slušati novog američkog predsjednika“, Putin ne odustaje od prijetnje nuklearnim udarom na europske saveznike Kijeva. 

FOTO: SCREENSHOT/ HRT
FOTO: SCREENSHOT/ HRT

U emisiji “Studio 4” na HRT-u o ovoj temi, ali i o zapuštenosti skloništa u Hrvatskoj te sustavu sistemu spašavanja i civilne zaštite govorili su Pavle Kalinić, stručnjak za sigurnosne politike te nekadašnji čelnik Ureda za hitne intervencije u Zagrebu i Pero Kovačević, bivši saborski zastupnik.

Na pitanje koliko je ispod radara prošla jučerašnja poruka Zelenskog da će rat završiti iduće godine, odnosno da je Ukrajina spremna razgovarati o prekidu vatre, Pero Kovačević, bivši saborski zastupnik, rekao je da je mnogo stvari prošlo ispod radara, ali i da je zavladala panika ne samo u Ukrajini, nego i kod zapadnih saveznika kad su Rusi demonstrirali svoj novi projektil i njegovu moć.

– Činjenica da je on za 4 i pol minute došao do svoje mete, pokazuje da je mogao za 11 minuta do Berlina doći, odnosno 17 minuta do Londona. Riječ je o oružju na koje Zapad nema odgovora, ne može ga presresti niti u zraku, niti može braniti metu, to je i kinetičko oružje, vidljiv je taj ogromni zastrašujući kinetički udar koji postiže, pojasnio je.

Rusi su dali do znanja da će doći do eskalacije kad su zapadni saveznici dopustili Ukrajincima uporabu dalekometnih projektila.

– Poruka je sljedeća: možemo pogoditi svaku metu, nemate obrane od toga oružja, bilo da je riječ o nekom zapovjednom mjestu, vojnim bazama NATO saveza. I zbog toga, a i zbog same poruke novoizabranog predsjednika Trumpa koji je rekao, i mislim da on neće odustati od toga, da prekine ovaj rat u Ukrajini, a Ukrajina je svjesna ako nema podrške SAD-a da ona ne može dalje voditi rat, rekao je.

Kalinić: Treba urediti stara skloništa i iskoristiti garaže

Dio zemalja EU je zahvatila psihoza, strah od nuklearnog udara Rusije koja je već koristila interkontinentalni projektil. Skandinavske zemlje krenule su u pripremanje skloništa u slučaju atomskog udara. Nijemci su dobili protokol kako se ponašati u slučaju najgoreg scenarija. Pavle Kalinić, stručnjak za sigurnosne politike, rekao je da je u Hrvatskoj svaki put bilo ‘smiješno’ kad se spominjala civilna zaštita.

– Svi su izbjegavali, dogodila se korona, smijali su se kad su se kupovale maske i ostala oprema. To je sve više-manje došlo iz Ureda za upravljanje hitnim situacijama. Onda je prestalo biti smiješno i prestalo je biti smiješno kad je bio potres. U međuvremenu je grad Zagreb jedini imao civilnu zaštitu, rekao je.

Osvrnuo se na izostavljanje gradnje novih skloništa, ali i zapuštenost onih izgrađenih.

– Zadnjim zakonom za koje ja znam što je napisano u civilnoj zaštiti, jednostavno su preskočena skloništa. Skloništa nema jer ljudi s vizijom koji su pisali taj zakon su zaključili da nikada u Europi neće biti rata niti postoji kakva prijetnja, rekao je.

– Međutim, imamo stara skloništa, trebalo bi ih urediti, trebate imati rezerve hrane, vode, kemijske WC-e,  filtre koje nemate. Niti jedno sklonište, bilo je jedno, ali to je isto devastirano u međuvremenu, koje je spremno primiti stanovništvo unutra, dodao je.

Govoreći o skloništima, Kalinić je ustvrdio da Zagreb i ostali gradovi imaju niz garaža koje se mogu iskoristiti.

– Nikakav problem ne bi bio da se ulože određena sredstva, stave balistička vrata, filteri, kemijski WC-i i da to bude također jedno od mjesta za sklanjanje, kazao je.

– Međutim, ako stvarno dođe do totalnog nuklearnog udara, onda je to u potpunosti nepotrebno zato što je to kataklizma i rijetko tko će od toga preživjeti, zaključio je.

Komentirao je i ulogu Ureda za upravljanje hitnim situacijama.

– Ured za upravljanje hitnim situacijama koji je postojao, na kojem velika većina koja ga dan danas komentira nije razumjela, njegovo je da traje 24 do 48 sati i onda se uključuje država. Država se ni nakon šest mjeseci tada nije bila uključila i slabo je uključivanje danas, napomenuo je.

Kada je krenula korona, ustanovilo se da Hrvatska ima rezerve hrane za 28 dana, a trebala je imati za 4 do 5 godina za cijelu populaciju svog stanovništva, rekao je Kalinić.

– Ja sam već spominjao gospodina koji bi to mogao dovesti u red. Prvo treba složiti strategiju nacionalne sigurnosti. Ja sam predložio da to bude voditelj Mirko Bilandžić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu. On je u stanju okupiti tim koji će to riješiti na zadovoljavajući način, ustvrdio je.