Stručnjaci smatraju da Evropska unija (EU) mora preuzeti aktivnu ulogu u okončanju sirijske krize i ojačati veze s Turkiye kako bi spriječila rizike i za Evropu ali i za Bliski istok, javlja Anadolu.
Velina Čakarova, osnivačica organizacije FACE i geopolitički strateg, izjavila je da je nedavni telefonski razgovor predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen i turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana pokazao važnost teritorijalnog integriteta Sirije i zaštite manjina.
Čakarova je pozvala EU da ide još dalje od dijaloga i aktivno oblikuje situaciju na terenu.
“EU rizikuje da ponovo postane pasivni posmatrač“, naglasila je Čakarova u razgovoru za Anadolu i dodala:
“Kad se Von der Leyen i Erdogan sastanu sljedeće sedmice, EU se mora fokusirati na konkretne akcije usklađene sa zajedničkim ciljevima za stabilizaciju regiona kroz saradnju EU i Turkiye.”
– Siguran povratak Sirijaca –
Čakarova je također naglasila potrebu pružanja podrške institucijama za siguran povratak raseljenih Sirijaca.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen posjetit će Turkiye sljedeće sedmice kako bi razgovarala o razvoju situacije u Siriji.
Poslije izbijanja sukoba između antirežimskih grupa i snaga režima Bashara al-Assada 27. novembra, sirijski predsjednik i njegova porodica pobjegli su u Rusiju nakon što su antirežimske grupe preuzele kontrolu nad glavnim gradom Damaskom 8. decembra, što je označilo pad režima partije Baas koja je bila na vlasti u Siriji od 1963. godine.
– Sirijska grupa HTS –
Donato Di Bartolomeo, stručnjak za Bliski istok na Evropskom univerzitetskom institutu (EUI), rekao je da mnogi Sirijci, koji su bili žrtve Assadovog režima, nalaze nadu u sirijskoj grupi Hay’at Tahrir al-Sham (HTS).
U intervjuu za Anadolu, sugerisao je da bi vodstvo Abu Mohammada al-Jolanija u Idlibu moglo ponuditi dobar model za budućnost Sirije.
Hay’at Tahrir al-Sham (HTS) je proglašena terorističkom organizacijom u nekim zemljama. Međutim, grupa i njen vođa Abu Mohammad al-Jolani, nastojali su da se rebrendiraju u umjereniju snagu u Siriji, naglašavajući značaj inkluzije i političkog procesa u budućnosti zemlje.
– Mirna tranzicija –
Di Bartolomeo je pozvao na mirnu tranziciju u Siriji radi budućnosti zemlje.
“Budućnost Sirije moraju odrediti sami Sirijci. Nadam se glatkoj tranziciji koja će izbjeći daljnji pritisak, nasilje i gubitak ljudskih života”, rekao je Di Bartolomeo.
Naglasio je da je planirana posjeta Von der Leyen Ankari još jednom je pokazala značaj Turkiye u pristupu EU-a tom regionu.
Bashar al-Assad, koji je bio sirijski predsjednik skoro 25 godina, pobjegao je u Rusiju nakon što su antirežimske grupe preuzele kontrolu nad Damaskom 8. decembra rano ujutro.