Radionici su prisustvovali predstavnici svih nivoa vlasti i relevantnih institucija iz Bosne i Hercegovine, uključujući entitetska, kantonalna i općinska ministarstva, institucije civilne zaštite, kao i druge ključne aktere lokalnih DRR platformi.
Učesnici su, kroz sveobuhvatne diskusije, razmatrali porijeklo, praktičnu primjenu i ograničenja PDNA metodologije, analizirajući postojeće okvire i sektorske prakse u procjeni šteta, gubitaka i potreba za oporavkom. Posebna pažnja posvećena je razlikovanju efekata i utjecaja katastrofa, što je ključno za precizno planiranje oporavka, kao i tehnikama prikupljanja podataka i strategijama za određivanje prioriteta. Radionica je naglasila važnost strateškog pristupa planiranju oporavka i izradi finalnih izvještaja o procjeni.
Katastrofe često pokreću niz paralelnih procjena, koje se provode različitim metodologijama i u brojnim sektorima. Takva raznolikost može dovesti do konfuzije i otežati proces oporavka. Jedinstven, sveobuhvatan i višesektorski pristup postkatastrofalnim procjenama je od suštinskog značaja za uravnotežen oporavak u ključnim oblastima poput infrastrukture, stanovanja, sredstava za život i usluga zajednice.
Radionicu je vodio ekspert za smanjenje rizika od katastrofa iz UNDP-ja Srbija Žarko Petrović, time je dodatno osnažena regionalna saradnja i razmjena znanja i iskustava između Bosne i Hercegovine i Srbije.
Sudionici su učestvovali u interaktivnim sesijama i praktičnim vježbama, usmjerenim na izgradnju vještina i kompetencija za efikasno planiranje oporavka.
Na radionici je posebno istaknut značaj međuinstitucionalne saradnje i koordinacije u jačanju kapaciteta za efikasno upravljanje rizicima od katastrofa i izgradnju dugoročne otpornosti zajednica u Bosni i Hercegovini.
– Radionica je realizovana u okviru Zajedničkog programa ‘Smanjenje rizika od katastrofa za održivi razvoj u Bosni i Hercegovini’ – inicijative koju podržavaju i finansiraju Vlada Švicarske, Ujedinjene nacije i institucije u Bosni i Hercegovini.