Crnogorski čelnici koje je Hrvatska u četvrtak proglasila nepoželjnim osobama iznenađeni su odlukom hrvatskog Ministarstva vanjskih i europskih poslova, dok tamošnja oporba ukazuje na pogreške vlasti koje su dovele do toga da članica Europske unije proglasi kao persona non grata pojedine čelnike Crne Gore.
Čelnik desničarske Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević na mreži X komentirao je odluku da bude proglašen nepoželjnim u Hrvatskoj.
“Znači, moj đed Milan, po kome nosim ime uzalud je poginuo na Đurđevdan 1945. oslobađajući Karlovac od ustaša i nacista. Izgleda su oni pobijedili, a mi izgubili”, napisao je Knežević, uz “šaljivi” komentar da će ga “ubiti žena jer im propade rezervacija za Rovinj”.
— Milan Knežević (@MilanKnezevic80) July 25, 2024
S druge strane Damir Šehović iz oporbenih socijaldemokrata kazao je da činjenica da je jedna članica EU proglasila crnogorske čelnike nepoželjnima pokazuje “karakter i suštinu aktualne prepakirane i nevješto našminkane vladajuće garniture”.
Zastupnik oporbene Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković rekao je da nova vlast Crnu Goru sramoti pred svijetom.
“Predsjednik parlamenta i potpredsjednik vlade – persona non grata u državi-članici EU. I nesretni premijer čija se stranka ‘ubila’ dokazujući proeuropski karakter vladajuće većine. I Crna Gora, nesuđena prva naredna članica Unije, koju pred svijetom sramote svi zajedno”, napisao je Vuković na mreži X.
Iz oporbene Ujedinjene reformske akcije Dritana Abazovića priopćeno je da je sada jasno da ova politička garnitura ne može uvesti Crnu Goru u EU.
Hrvatska je crnogorske političare Andriju Mandića, Milana Kneževića i Aleksu Bečića proglasila nepoželjnima u Hrvatskoj zbog narušavanja dobrosusjedskih odnosa, priopćilo je hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) u četvrtak.
Andrija Mandić predsjednik je crnogorske skupštine, čelnik prosrpske i proruske desnice, Milan Knežević je desničarski zastupnik također blizak Beogradu, a Aleksa Bečić potpredsjednik vlade iz redova Demokrata, koji su također glasali za rezoluciju o Jasenovcu.
MVEP navodi kako su proglašeni nepoželjnima u Hrvatskoj zbog „sustavnog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa” i „kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutarnje političke svrhe”.
Crnogorski parlament je, na inicijativu Andrije Mandića, krajem lipnja donio rezoluciju u kojoj se osuđuje genocid u logorima Jasenovac, Mathausen i Dahau, a njeno donošenje se tumači kao odgovor na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici koju su nešto ranije donijeli Ujedinjeni narodi, a za koju je glasala i Crna Gora, piše HINA.