Obilne kišne padavine su u periodu od 27. do 29 marta ove godine prouzrokovale nagli porast vodostaja Sane i njenih pritoka uzrokujući izlijevanje rijeka iz korita. Tokom posljednjih poplava Sana je dostigla nivo od 441 centimetar, dok je kritična tačka vodostaja 380 cm, zbog čega je proglašeno stanje prirodne nesreće.
Prema izvještaju pomenute komisije, pod vodom je bilo 1.170 hektara zemljišta te su najpogođenija naselja Trnova, Alagića polje, Aganovići i Karići, Ulice 10. oktobar, Trg ljiljana i Alije Izetbegovića, Banjalučka ulica, Šabića klanac, Bosanska i Podgrmečka ulica, dio naselja Jezernice, dijelovi Skucanog Vakufa i Lušci Palanke, Donji Kamengrad i Husimovci, Sasina i Poljak te Hrustovo, Čaplje i Begići.
Poplave su pričinile štetu i na saobraćajnoj infrastrukturi, te je njima oštećeno šest mostova.
“Tokom trajanja poplave poduzete su sve neophodne mjere, aktiviran je Štab civilne zaštite i sve druge službe, distribuirane su vreće s pijeskom u ugrožena područja, organizovana humanitarna pomoć, evakuacija ugroženog stanovništva te preduzeto ispumpavanje vode s poplavljenih područja”, istakao je Besim Delić, načelnik civilne zaštite.
Prema njegovim riječima, upućeni su i zahtjevi za pomoći nadležnim domaćim institucijama i međunarodnim organizacijama, a zaključak je da je u narednom periodu neophodno nastaviti s realizacijom projekata za odbranu i prevenciju od poplava te educiranjem stanovništva o mjerema zaštite.
Građani koji su pretrpjeli štetu, a nisu obuhvaćeni izvještajem komisije, pozvani su da se prijave u nadležnu općinsku službu radi evidentiranja štete koja im je načinjena, pišu Nezavisne.