Vrijednost transakcije i izbor objekta
Kupovina zgrade za sjedište UIO procijenjena je na 98,5 miliona KM, što je jedna od najvećih transakcija u vezi s državnim institucijama. Izbor objekta pao je na zgradu Grand Trade u Banjoj Luci, čiji je vlasnik kontroverzni biznismen Mile Radišić. Ova zgrada već godinama izaziva sumnje zbog načina izgradnje i povezanosti s nizom korupcijskih afera.
Kontroverze oko Grand Trade objekta
Zgrada Grand Trade je izgrađena na zemljištu koje je prvobitno bilo javno, ali je Radišić dobio prava na gradnju pod sumnjivim okolnostima. U ranijim istragama Transparency International i drugih organizacija ukazivano je na nepravilnosti u postupcima prenamjene zemljišta i izdavanja dozvola, što je dovelo do sudskih sporova i političkih previranja.
Proces donošenja odluke
Odluku o kupovini zgrade donijela je UIO uz odobrenje Vijeća ministara BiH. Pojedini ministri su izrazili rezervu prema ovoj transakciji, ali je uprkos tome odluka prošla. Javnost se posebno pita zašto nije razmotrena izgradnja vlastitog objekta, što bi dugoročno moglo biti povoljnije.
Reakcije javnosti i stručnjaka
Transparency International BiH, mediji i pojedini političari otvoreno su kritikovali ovu odluku. Ključno pitanje je zašto se biraju privatni objekti s upitnom pozadinom umjesto transparentnih i dugoročnih rješenja. Pored toga, ukazuje se na problem sukoba interesa, s obzirom na prethodne afere u koje su bili uključeni vlasnici Grand Tradea.
Šira politička dimenzija
Ova kupovina otvara pitanje političke odgovornosti i veza između biznisa i vlasti u BiH. Radišić se smatra jednim od ključnih aktera u mreži političko-ekonomskih interesa, posebno u Republici Srpskoj, što dodatno komplikuje percepciju ove transakcije.
Kupovina zgrade za UIO BiH je mnogo više od obične administrativne odluke. Riječ je o slučaju koji oslikava šire probleme s korupcijom, netransparentnošću i političkim interesima u BiH. Javnost očekuje detaljne odgovore od nadležnih institucija, kako bi se rasvijetlile sve okolnosti ove transakcije i spriječilo dalje urušavanje povjerenja građana u institucije države.
U narednom periodu, očekuje se da nadležne organizacije, poput Agencije za javne nabavke i Tužilaštva BiH, ispitaju ovu kupovinu i daju konkretne odgovore na pitanja koja već sedmicama stoje u zraku.
Ključne reakcije na kupovinu zgrade UIO: Šta smo do sada saznali?
Odluka o kupovini zgrade Grand Trade za potrebe Uprave za indirektno oporezivanje BiH izazvala je niz reakcija na našem portalu Bosnainfo.ba. Izjave stručnjaka, političara i organizacija donose ključne uvide u pozadinu i posljedice ovog kontroverznog poteza.

Elmedin Konaković, lider Naroda i pravde (NiP) i ministar vanjskih poslova BiH, komentarisao je kontroverznu kupovinu zgrade UIO BiH od kompanije Grand Trade. Konaković je u svojim izjavama osudio postupak kao primjer lošeg upravljanja, sugerirajući da iza takvih odluka često stoje političke manipulacije i neodgovornost. On je istaknuo da institucije poput UIO BiH moraju djelovati transparentno i u skladu sa zakonima, posebno u pitanjima koja uključuju velike financijske transakcije i potencijalne korupcijske afere.
Također, u širem kontekstu političke situacije, Konaković je naglasio potrebu da politički lideri preuzmu odgovornost i rade na vraćanju povjerenja građana u institucije BiH. Između redova, ukazao je na povezanost ovog slučaja s dugogodišnjim sistemskim problemima, kao što su zloupotreba javnih sredstava i pogodovanje privatnim interesima, što je često predmet oštrih kritika opozicije.
Američka Ambasada BiH
Američka ambasada u Bosni i Hercegovini izrazila je ozbiljnu zabrinutost povodom procesa kupovine nove zgrade za Upravu za indirektno oporezivanje (UIO) BiH u Banjoj Luci. Ambasada je istakla da je ovaj projekat pet puta bio predmet tendera, što je rezultiralo time da je ostala samo jedna kompanija s kojom se može sklopiti ugovor. U svojoj izjavi, ambasada je postavila pitanje: “Kome će iz Dodikovog kruga ovaj sumnjivi proces dobro doći?” Ova vrsta korupcije, prema ambasadi, ima realnu cijenu za stanovnike u Republici Srpskoj i širom BiH.

Dodatno, ambasada je naglasila da je državni budžet BiH uključio sredstva za kupovinu novog sjedišta UIO u Banjoj Luci, te je ukazala na manipulacije državnim fondovima od strane Milorada Dodika. Ova izjava sugeriše da proces nabavke nije bio transparentan i da postoji sumnja u koruptivne radnje povezane s ovim projektom.
Transparency International BiH
Transparency International BiH otvoreno je osudio ovu transakciju, navodeći da je riječ o netransparentnom postupku s očitim znakovima sukoba interesa. Posebno su istaknuli kako je zemljište na kojem je izgrađena zgrada Grand Trade bilo predmet pravnih i političkih manipulacija, što dodatno ugrožava povjerenje građana u institucije.
Reakcije političara
Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH, istakao je da je „skandalozno“ da državne institucije sklapaju poslove s osobama koje su ranije povezivane s korupcijom, pozivajući na istragu i veću odgovornost svih uključenih.Zukan Helez, ministar odbrane BiH, izrazio je sumnju u opravdanost ulaganja gotovo 100 miliona KM u privatni objekt, smatrajući da bi izgradnja vlastite zgrade bila dugoročno bolje rješenje.
Stručnjaci za urbanizam i ekonomiju
Stručnjaci su ukazali na to da je cijena kupovine previsoka i da nema jasnog ekonomskog opravdanja za ovakvu odluku. Također, istaknuto je da Grand Trade nije projektiran s ciljem smještaja državnih institucija, što bi moglo dovesti do dodatnih troškova za prilagodbu prostora.

Reakcije opozicije u Republici Srpskoj
Opozicioni političari u RS-u ukazali su na povezanost vlasnika zgrade, Mile Radišića, s vladajućim strukturama, što, prema njima, jasno pokazuje zloupotrebu moći za privatne interese. Također, kritikovali su nedostatak transparentnosti u postupku izbora objekta.
Reakcije uključuju i osude iz opozicije, poput Nebojše Vukanovića, koji smatra da je kupovina zgrade dokaz nemoći Trojke da se suprotstavi korumpiranim strukturama bliskim Dodiku i Čoviću. Mehmedović je, pak, izjavio da potpisivanje ovog ugovora može voditi ka pravnim posljedicama za odgovorne.
Građanski aktivisti i javnost
Građanski aktivisti su pokrenuli pitanje o tome zašto se sredstva javnih institucija troše na projekte koji direktno koriste privatnim investitorima. Na društvenim mrežama dominiraju komentari koji ovu transakciju nazivaju „pljačkom vijeka“ i zahtijevaju odgovornost odgovornih.Sve reakcije do sada ukazuju na isto – proces kupovine zgrade UIO duboko je kontroverzan, sumnjiv i odraz problema s korupcijom i zloupotrebom javnih sredstava. Javnost očekuje detaljne odgovore, a pozivi na istrage i preispitivanje odluke dolaze iz svih segmenata društva.
Novi detalji i reakcije na kupovinu zgrade UIO BiH u Banjoj Luci pokazuju nastavak političkih i javnih kontroverzi. Svetlana Cenić je naglasila da slučaj odražava duboke sistemske probleme u podjeli državne imovine i političkim dogovorima. Upozorila je na manipulacije tenderima i potencijalne afere, ističući povezanost interesa političkih aktera s procesom donošenja odluka, a Milorada Dodika nazvala ključnim akterom u ovim kontroverzama.Safet Kešo iz SDA je izrazio zabrinutost zbog načina raspodjele javnih sredstava, ističući da vlast koristi ekonomski balon i kredite za kupovinu političke podrške, što dugoročno ugrožava stabilnost države.
Nastavit ćemo pratiti razvoj ove priče i objavljivati nove informacije čim budu dostupne.