Svijet

Šta se događa u Ukrajini? Blinken stigao u nenajavljenu posjetu

Američki državni sekretar Antony Blinken doputovao je u Kijev u prvi posjet Ukrajini visokog američkog dužnosnika otkako je Kongres prošlog mjeseca odobrio dugo odgađani paket vojne pomoći toj zemlji u iznosu od 61 milijarde dolara.

FOTO: EPA-EFE/ABIR SULTAN / POOL
FOTO: EPA-EFE/ABIR SULTAN / POOL

Prethodno nenajavljeno putovanje ima za cilj pokazati američku solidarnost s Ukrajinom dok se ona bori protiv teškog ruskog bombardiranja na svojoj sjeveroistočnoj granici, javlja Hina.

Blinken, koji je stigao u Kijev vlakom u utorak rano ujutro, nada se da će “poslati snažan umirujući signal Ukrajincima koji su u vrlo teškom trenutku”, rekao je američki dužnosnik koji je, pod uvjetom anonimnosti, izvijestio novinare o Blinkenovu posjetu.

“Tajnik je došao razgovarati o tome kako će naša dodatna pomoć pomoći ojačati njihovu odbranu (i) omogućiti im da preuzmu inicijativu na bojnom polju”, rekao je dužnosnik.

Topništvo, projektili dugog dometa poznati kao ATACMS i sustav protuzračne odbrane koje je odobrio predsjednik Joe Biden 24. aprila, već su dijelom poslani ukrajinskim snagama, rekao je dužnosnik.

Blinken će nastojati uvjeriti ukrajinske dužnosnike, uključujući predsjednika Volodimira Zelenskog, u trajnu podršku SAD-a i održati govor usmjeren na budućnost Ukrajine, rekao je dužnosnik. Već mjesecima ruske snage polako napreduju, uglavnom u regiji Donjeck na jugu, zahvaljujući značajnoj prednosti u ljudstvu i streljivu, prenosi Reuters.

Pročitajte još

U ponedjeljak je američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao da Washington pokušava ubrzati “ritam isporuka” oružja Ukrajini kako bi joj pomogao da preokrene situaciju na bojištu.

“Odgoda je stavila Ukrajinu u rupu i mi im pokušavamo pomoći da se iskopaju iz te rupe što je brže moguće”, rekao je Sullivan, dodajući da će ovaj tjedan biti najavljen novi paket oružja.

Rusija sada kontrolira oko 18 posto Ukrajine i sve više napreduje nakon neuspjele prošlogodišnje kijevske protuofenzive.

Moskovske vojne snage ušle su u petak u Ukrajinu u blizini njezina drugog najvećeg grada Harkiva, otvarajući novu, sjeveroistočnu frontu u ratu koji se već gotovo dvije godine uglavnom vodi na istoku i jugu. Napredovanje bi moglo odvući dio oslabljenih ukrajinskih snaga s istoka, gdje je Rusija napredovala.

“Oni (Rusi) očito bacaju sve što imaju na istok”, rekao je američki dužnosnik.

Dodao je kako će ekonomske i političke reforme koje provodi Kijev utrti put toj zemlji da se pridruži Europskoj uniji i na kraju NATO-u.

Dok obrambeni savez predvođen SAD-om vjerojatno neće uskoro primiti Ukrajinu, pojedine članice sklapaju bilateralne sigurnosne sporazume s Kijevom. Pregovori o američko-ukrajinskom sporazumu su “u završnoj fazi” i zaključit će se prije summita NATO-a u srpnju u Washingtonu, rekao je američki dužnosnik.

Grupa sedam bogatih zemalja potpisala je zajedničku deklaraciju na summitu NATO-a u Vilniusu u srpnju prošle godine obvezujući se uspostaviti “dugoročne sigurnosne obveze i aranžmane” s Ukrajinom o kojima bi se bilateralno pregovaralo.

Kijev kaže da bi dogovori trebali sadržavati važne i konkretne sigurnosne obaveze, ali da sporazumi ni na koji način neće zamijeniti njegov strateški cilj pridruživanja NATO-u