Ekonomija

Šta se dešava sa rudnikom “Geomet”? Načelnik Memagić za Bosnainfo: ‘Da nije bilo zagađenja rijeke, pustili bi ih da rade! Olovu prijeti ekološka katastrofa…’

"Radnici protestovali pred Općinom, direktor se danima ne oglašava..."

FOTO: OPĆINA OLOVO / RADIO OLOVO / GEOMET / FB RIJEKA BIOŠTICA
FOTO: OPĆINA OLOVO / RADIO OLOVO / GEOMET / FB RIJEKA BIOŠTICA

Radnici rudnika “Geomet” d.o.o. Olovo 11. oktobra održali su mirni protest ispred zgrade Općine Olovo, gdje su  iskazali nezadovoljstvo zbog obustavljanja proizvodnje u rudniku i najavljenih otkaza.

Oni su od Đemala Memagića, načelnika Olova tražili povlačenje žalbi upućenih nadležnim ministarstvima i agencijama u procesu dobijanja vodnih i drugih dozvola potrebnih za nastavak poslovanje i novu metodu flotacijske prerade rude.

Nakon što su odbili prijedlog da delegacija od nekoliko radnika na ovu temu razgovara u uredu Općinskog načelnika, načelnik Općine Olovo Đemal Memagić izašao je među radnike, saslušao njihove zahtjeve, te izrazivši nezadovoljstvo činjenicom da u ovim razgovorima nema direktora i rukovodećih ljudi Geometa, pojasnio poziciju Općine i izrazio spremnost da već naredne sedmice zajednička delegacija Uprave i radnika sa načelnikom i općinskim pravobraniocem posjete nadležno ministarstvo i pokušaju usaglasiti i otkloniti smetnje u dobijanju dozvola. Sve pod uslovom da se direktor i Uprava rudnika obavežu da će sve radnike vratiti na svoja radna mjesta.

Razvila se potom diskusija između radnika i načelnika koju je zabilježio Radio Olovo, a koju možete poslušati OVDJE.

Portal Bosnainfo kontaktirao je načelnika Olova koji nam je kazao kako se Ismar Šabović, direktor rudnika “Geometa” u ovih nekoliko dana koliko je prošlo od protesta nije javio, niti tražio sastanak, ali nam je i pojasnio šta je suštinski problem ovog rudnika.

“Oni su ovo sve zakomplikovali, trebate uzeti i njihovo mišljenje. Oni su okrivili Opštinu, traže nešto što je mimo zakona i neka oni kažu svoje, jer oni su se definitivno ogradili, a ne daju nikakvo saopštenje za javnost šta će biti sa rudnikom. Valjda vlasnik, to je privatna kompanija, on treba da zna šta će sa rudnikom i izaći s tom informacijom u javnost.

Pročitajte još

Ne može se okriviti Opština, a davati ljudima otkazi. Otkazi su pripremljeni ima godina i pol dana, tako da je to malo šira priča da bi se mogla ovako preko telefona objasniti. Direktor rudnika je čovjek sam za sebe, on igra igru, ko sam mu ja, što mu ja trebam kad pošalje radnike kao samoinicijativno, a njega nema. Znači, on je odredio na koji će način okriviti Opštinu da mi kao ne damo ko neke dozvole, a mi ih ne možemo ni dati, daje ih ministarstvo, vodne agencije itd. Mi bi sad trebali da odustanemo od tužbe i žalbe, da njima to nešto udovoljimo što je protiv zakona, a to ne može!”, ističe načelnik Memagić za Bosnainfo.

Rijeka Bioštica zagađena dva puta – Olovu prijeti ekološka katastrofa

Skrenuo je pažnju na ekološki „incident“ o kojem se malo zna u javnosti, a primjer je nesavjesnog rada i uništavanja životne okoline te prijeti kontaminaciji kompletne zone i presušivanju rijeke Bioštice.

“Prije svega bilo je zagađivanja rijeke Bioštice dva puta i to je razlog zašto smo mi digli alarm za neke stvari. Nakon protesta radnika mi nismo dobili nikakav zahtjev za sastanak, ništa, on to rješava sa engleskim ambasadama sa ministrima, sa silom tom na principu da “vi morate kako mi hoćemo, odustajte od žalbe i tužbe ili ćemo otpustiti radnike”, a oni taj plan napravili prije godinu i pol dana. Oni nemaju rudne žile koliko valja, a hoće da vrše preradu otpada, a nemaju dozvola za to. Izgradili su objekte bez dozvola, radili su šta su htjeli do onog momenta kad nisu zagadili rijeku Biošticu.

Pročitajte još

Da nije bilo zagađenja rijeke, pustili bi ih da rade kao i dosad, međutim ne možemo dozvoliti da se desi ekološka katastrofa. Imamo Jablanicu za primjer, a ekološka katastrofa što se tiče Olova bila bi gora. Vi znate šta znači hemijska prerada i zagađivanje rijeke Bioštice, onda bi išla Krivaja pa bi se to nastavilo. Imamo mi te snimke kako to sve izgleda”, pojasnio je načelnik Memagić za Bosnainfo.

Zagađenje Bioštice nažalost, tek je jedan u nizu primjera eksploatisanja domaćih resursa!

Naš upit proslijedili smo menadžmentu rudnika, no do objave ovog teksta odgovor nismo dobili.  Kontaktirali smo predstavnika inicijativnog odbora rudnika Enadina Brčića koji nije želio davati izjavu, već nas je uputio da proslijedimo upit na email kompanije, što smo mi i uradili.

Direktor Ismar Šabović nije bio dostupan kada smo nekoliko puta pokušali da ga kontaktiramo. Zanimljivo je i da je kontakt telefon koji je objavljen na zvaničnoj stranici kompanije Geomet nedostupan.

Zašto šute iz kompanije Geomet, ko stoji iza firme?

Na službenoj stranici ističe se da „privredno društvo za eksploataciju, proizvodnju i promet ‘GEOMET’ iz Olova, koje je naručilac glavnog projekta, radi na otvaranju ovog rudnika za račun i sa kapitalom engleske kompanije MINECO, Limited – Croydon, United Kingdom“.

Mineco je međunarodna skupina usmjerena na sektor prirodnih resursa.  Osnovan 2003. godine, kompanija Mineco djeluje u tri ključna područja: trgovanje robom, rudarstvo baznih metala i taljenje i rafiniranje metala.

Šta će biti dalje sa rudnikom, radnicima ali i rijekom ostaje da se vidi…