IT

Šta je Signal i šta ga čini privatnim?

Aplikacija za sigurnu razmjenu poruka, dostupna za iPhone i Android uređaje, već je dugo popularna među novinarima zbog privatnosti.

mobitel
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Ali glavni urednik Atlantica, Jeffrey Goldberg, otkrio je u ponedjeljak da je dodan u grupni razgovor s članovima kabineta predsjednika Donalda Trumpa o vojnim napadima na Jemen – što je izazvalo ozbiljne zabrinutosti za nacionalnu sigurnost, piše CNN.

Iako Signal nudi više pogodnosti za privatnost u poređenju s drugim aplikacijama za razmjenu poruka, nije namijenjen za dijeljenje povjerljivih vladinih i vojnih podataka. Neki faktori su izvan kontrole aplikacije – poput toga koga korisnik kontaktira i jesu li uređaji na kojima se pokreće aplikacija sigurni.

Za razliku od drugih popularnih aplikacija za razmjenu poruka, Signalom upravlja neprofitna organizacija pod nazivom Signal Technology Foundation, a ne profitni tehnološki div poput Mete, koja posjeduje popularne aplikacije za razmjenu poruka poput Instagrama i WhatsAppa, ili Applea, čija je platforma iMessage dostupna na uređajima kompanije.

Ipak, postupak korištenja Signala sličan je drugim aplikacijama za razmjenu poruka; možete slati pojedinačne poruke, stvarati grupne razgovore, telefonirati i čak objavljivati ​​nestajuće “priče” poput onih dostupnih na Instagramu i Snapchatu. Na Signalu također nema oglasa ili programa za praćenje, a možete postaviti da poruke nestanu nakon određenog vremena, od čak 30 sekundi do čak četiri sedmice.

Komunikacije na Signalu, uključujući Signal Stories i vaš korisnički profil, prema zadanim su postavkama šifrirane s kraja na kraj. To znači da su podaci kodirani u prenosu i mogu ih vidjeti samo pošiljatelj i primatelj. Signal ne može pristupiti sadržaju poruka ili poziva, niti može vidjeti prikazna imena ili profilne slike, u skladu sa svojim pravilima o privatnosti i stranici za podršku.

“Ako se pojavite s nalogom ili sudskim pozivom (Signalu), oni nemaju gotovo ništa o vama što bi mogli predati”, rekla je Eva Galperin, direktorica kibernetičke sigurnosti pri Electronic Frontier Foundation, prošlog mjeseca za CNN.

Historija poruka pohranjuje se na korisnikovom uređaju, a ne na poslužiteljima Signala, iako on stavlja poruke u red čekanja na svojim poslužiteljima kako bi se isporučio kasnije za uređaje koji su privremeno izvan mreže.

Signal također ima nešto što se zove “sigurnosni broj”, što je šifra dodijeljena pojedincu koja vam pomaže provjeriti da poruke idu željenom primatelju.

Neke od tih značajki, poput enkripcije s kraja na kraj, postale su sve češće u aplikacijama za slanje poruka. Ali kombinacija ovih alata za privatnost čini Signal prepoznatljivim među ostalim aplikacijama.

Ostale aplikacije koje nude end-to-end enkripciju i dalje mogu imati pristup različitim vrstama informacija, kao što su nekriptirani kontakti, rekao je Daniel Kahn Gillmor, viši tehnolog za ACLU-ov Projekt govora, privatnosti i tehnologije, u prethodnom intervjuu za CNN.

Kako započeti s korištenjem Signala

Signal je dostupan u iPhone App Storeu i Google Play Storeu za Android uređaje. Morate imati telefonski broj na koji možete primiti tekstualnu poruku ili telefonski poziv jer je za postavljanje vašeg profila potreban kontrolni kod. Međutim, možete odlučiti sakriti svoj telefonski broj kada se povezujete s drugima na platformi.

Dodirom ikone poruke u gornjem desnom uglu možete započeti novu poruku. Odavde možete pretraživati ​​kontakte na popisu kontakata vašeg telefona koji su na Signalu ili pronaći nekoga prema njegovom korisničkom imenu ili telefonskom broju.

Ako dobijete novi telefon, trebat će vam stari uređaj za prenos historije poruka jer su razgovori pohranjeni na vašem uređaju.

Kada ste na Signalu, možete upravljati razgovorima dodirivanjem imena primatelja na vrhu zaslona. Od tamo možete vidjeti njihov sigurnosni broj, odabrati da poruke nestanu nakon određenog vremena, dati kontaktu nadimak ili isključiti obavijesti.

Ako ste stvarno zabrinuti za privatnost, postoje detaljnije značajke koje možete istražiti, kao što je mogućnost skrivanja sadržaja aplikacije Signal prilikom prebacivanja između aplikacija na vašem telefonu.

Iako značajke poput ovih mogu spriječiti slanje poruka pogrešnom kontaktu, nakon što pritisnete gumb za slanje, primatelj će je vidjeti osim ako je ne izbrišete ili uredite prije nego što je pogleda.

“Jedna stvar koju ljudi često ne razumiju o end-to-end šifriranim aplikacijama je da su vaše komunikacije šifrirane tako da ih nitko u sredini ne može vidjeti”, rekao je Galperin u prethodnom intervjuu za CNN. “Ali osoba s kojom razgovarate ih i dalje može vidjeti.”