Magazin

Šta je ,,šerenting” fenomen koji je uezo maha među roditeljima?

Šerenting je nov termin nastao spajanjem dvije engleske riječi – share (dijeliti) i parenting (roditeljstvo). Riječ je o sve prisutnijem fenomenu gdje roditelji preplavljuju društvene mreže fotografijama svoje djece.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Birajte objave!

U posljednje vrijeme sve veći broj majki pretjeruje s objavama fotografija svoje djece na društvenim mrežama, posebno na Instagramu. Svaki trenutak iz života i odrastanja svog djeteta žele podijeliti s virtualnim prijateljima, često ne vodeći računa o djetetovoj privatnosti. Ne govorimo samo o objavi lica djeteta, već i o fotografijama koje prikazuju djecu tijekom kupanja, bez ijednog komada odjeće, ili pak pri korištenju noše i presvlačenju. Takvim fotografijama zaista nije mjesto na društvenim mrežama, već u privatnim albumima roditelja. Nikada ne možete znati tko sve može vidjeti takvu fotografiju i zloupotrijebiti je, posebno kada su u pitanju slike djeteta bez odjeće.

Pročitajte još

Dok sam radila na svojoj knjizi “Sigurnost djece na internetu – vodič za roditelje”, kontaktirala sam nekoliko Instagram mama-blogerki, čije profile prati desetine tisuća ljudi, i pitala ih jesu li ikada razmišljale gdje bi fotografije njihove djece mogle završiti i u koje svrhe bi mogle biti korištene. Većina njih o tome nikada nije razmišljala, jer smatraju da ne rade ništa loše. Jedna mi je priznala da se neugodno iznenadila kada joj je u Knez Mihailovoj prišla žena, koja ih prati na Instagramu, i uhvatila dijete za ruku.

Jedna od mojih ispitanica slikovito je opisala da je riječ o svojevrsnom reality showu na društvenim mrežama. Velik broj mama, pod utjecajem takvih televizijskih programa, živi svoj vlastiti reality na Instagramu, što često rezultira prekomjernim otkrivanjem intime – kako vlastite, tako i intime svoje obitelji i djece.

Zloupotreba fotografija

Zloupotreba fotografija djece na društvenim mrežama stalan je rizik, pogotovo ako je profil roditelja javan. Takve fotografije mogu vidjeti svi korisnici društvenih mreža, uključujući i osobe s lošim namjerama. Nažalost, ružni komentari ispod fotografija djece također su dio ove realnosti.

Poseban problem predstavljaju fotografije djece tijekom kupanja, na bazenu, plaži ili u dvorištu, koje mogu postati meta pedofila i predatora. Takve fotografije često završe u njihovim kolekcijama ili se čak prodaju, što otvara mogućnosti za financijsku zloupotrebu.

Alternativni načini dijeljenja

Roditelji koji žele podijeliti fotografije svoje djece s obitelji i prijateljima, mogu to učiniti putem privatnih poruka ili aplikacija poput Vibera i WhatsAppa. Također, mnogi roditelji koriste stikere za prikrivanje lica djece na objavama. Na primjer, Novak Đoković često objavljuje fotografije svoje djece, ali njihova lica gotovo nikada nisu vidljiva.

Edukacija kao ključ

Prevencija i edukacija ključni su za podizanje svijesti o sigurnosti djece na internetu. Roditelji često ne razmišljaju o mogućim posljedicama dok se problem ne dogodi. Stoga je važno pronaći ravnotežu – postavljati fotografije, ali ne prečesto, voditi računa o privatnosti i izbjegavati objavljivanje slika koje bi mogle ugroziti digitalnu reputaciju i sigurnost djeteta.

Granica je u rukama roditelja, a odgovorno korištenje društvenih mreža počinje od promišljenog odlučivanja o tome što će podijeliti.