Ekonomija

Šta je alternativa nakon obustave isporuke ruskog gasa preko Ukrajine Evropi?

Nakon što je ruski energetski gigant Gazprom objavio u srijedu da je obustavljena isporuka gasa Evropi preko Ukrajine, evropskim državama preostao je samo jedan gasovod kojim mogu kupovati ruski gas, Turski tok (TurkStream).

FOTO: EPA-EFE/TOMS KALNINS
FOTO: EPA-EFE/TOMS KALNINS
Ilustracija

Turski tok je gasovod koji se proteže od Rusije do Turske. Počinje od kompresorske stanice Russkaya u blizini Anape u ruskoj regiji Krasnodar, prolazeći kroz Crno more do prijemnog terminala u Kiyikoyu u sjeverozapadnoj Turskoj.

Ovaj gasovod sastoji se od dva kraka dužine 930 kilometara, koji se protežu od Rusije do Turske preko Crnog mora i odvojeni kopneni krak u dužini od 142 i 70 kilometara.

Prvi krak kapaciteta 15,75 milijardi kubnih metara namijenjen je za snabdijevanje domaćih kupaca u Turskoj, a drugim, sa još 15,75 milijardi kubnih metara, ruski gas se transportuje dalje u jugoistočnu i centralnu Evropu.

Turski tok (TurkStream) je zvanično otvoren 8. januara 2020. godine, a njegova izgradnja je počela u maju 2017.

Mađarska i Hrvatska od 2021. dobijaju ruski prirodni gas preko gasovoda Turski tok i dalje putem nacionalnih prenosnih sistema za gas Srbije, Bugarske i Mađarske koji čine cjevovod Balkanski tok.

Obustavljena isporuka gasa preko Ukrajine

Gazprom je saopštio u srijedu da je obustavljena isporuka prirodnog gasa Evropi preko Ukrajine.

“Zbog ponovnog i eksplicitnog odbijanja ukrajinske strane da produži sporazume, Gazprom je lišen tehničke i pravne mogućnosti da isporučuje gas preko teritorije Ukrajine počev od 1. januara 2025. godine”, navodi se u saopštenju Gazproma na Telegramu.

Istaknuto se da su istekli ugovori potpisani 30. decembra 2019. između Gazproma i ukrajinske energetske kompanije Naftogas za transport ruskog gasa kroz Ukrajinu.