Lagumdžija je javno podržao Baerbock nakon što je grupa zemalja koju predvodi Rusija počela lobirati protiv njenog imenovanja na ovu poziciju.
Zanimljivo je da je u toj grupi i Srbija. Susjedna zemlja se pridružila kritikama prema Baerbock, ali iz drugih razloga.
Naime, iako se nisu pojavili na neformalnom sastanku gdje je govorio Lagumdžija, poslije zasjedanja su izrazili protivljenje za imenovanje Baerbock zbog njemačkog angažmana na usvajanju Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a.
Tokom svog govora, Lagumdžija je istakao nekoliko razloga zbog kojih podržava imenovanje bivše šefice diplomatije Njemačke.
“Baerbock je kandidatkinja iz Njemačke. Od Drugog svjetskog rata, najprepoznatljivija karakteristika njemačke vanjske politike bila je posvećenost multilateralizmu, pravnom poretku i poštivanju međunarodnog prava. Baerbock, kao bivša ministrica vanjskih poslova, igrala je vodeću ulogu u očuvanju tih vrijednosti. Aktivno liderstvo Njemačke, zajedno s Namibijom, uz vaše lično vođstvo, gospodine predsjedniče, u inicijativi ‘Pakt za budućnost’, najvažnijem dokumentu koji je usvojila Generalna skupština od usvajanja Agende 2030 za Održivi razvoj, predstavlja primjer te posvećenosti unapređenju multilateralne saradnje i priznanje da se multilateralni poredak mora razvijati u skladu sa neprestano promjenjivim političkim okruženjem”, dio je govora ambasadora BiH u UN-u.
Istakao je i njenu ulogu u “jačanju regionalne saradnje na Zapadnom Balkanu i podršci procesu evropskih integracija ovog regiona.”
“Posvećenost Baerbock miru na Balkanu odražava njeno razumijevanje krhkosti mira, posebno u regijama poput naše, obilježenim genocidom u Srebrenici i ratnim zločinima koji su presuđeni pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, sudom koji je osnovan od strane Ujedinjenih nacija kao neizostavan dio poštivanja međunarodnog prava i prevencije genocida. Danas, međutim, čujemo neprihvatljive glasove koji negiraju genocid u Srebrenici i veličaju ratne zločince”, poruka je Lagumdžije.
Naglasio je i da je ovo imenovanje “historijsko”, imajući u vidu da se obilježava 80. godišnjica osnovanja UN-a, te okončanja Drugog svjetskog rata.
“Posvećenost Njemačke antifašizmu i promovisanju pomirenja simbolizuje njenu predanost miru. Kandidatura gospođe Baerbock stoji kao snažan simbol te predanosti, kao podsjetnik na našu zajedničku odgovornost da njegujemo međunarodnu saradnju, mir te transparentan i inkluzivan dijalog”, pojasnio je on.
Na kraju je još jednom poručio da BiH podržava imenovanje Baerbock na mjesto predsjednice Generalne skupštine UN-a.
“Pozdravljamo njeno liderstvo i viziju i radujemo se prilici da sarađujemo s njom na unapređenju ciljeva Generalne skupštine”, rekao je Lagumdžija.