Svijet

Špijunaža, zastrašivanja i razni zločini: Kanada razmatra o protjerivanju kineskih diplomata

Kanadska ministrica vanjskih poslova izjavila je u četvrtak da njena zemlja razmatra o protjerivanju kineskih diplomata zbog izvještaja obavještajne agencije u kome se navodi da je jedan od njih planirao zastrašivanje honkonških rođaka kanadskog poslanika.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

Ministrica Melanie Joly kazala je da njen odjel poziva kineskog ambasadora na sastanak kako bi naglasio da Kanada neće tolerisati takvo uplitanje. Rekla je da izvještaj obavještajne agencije pokazuje da su opozicioni konzervativni poslanik Michael Chong i njegovi rođaci iz Hong Konga bili meta napada nakon što je Chong kritikovao stanje ljudskih prava u Kini.

– Procjenjujemo različite opcije uključujući protjerivanje diplomata – izjavila je Joly pred parlamentarnim odborom.

Kanadska obavještajna agencija nije javno objavila detalje. Chong je rekao da izvještaj identificira diplomatu sa sjedištem u Torontu, kao dio zavjere. Chong je bio kritičan prema postupanju Pekinga prema ujgurskim muslimanima u kineskoj pokrajini Xinjiang.

– Ne mogu zamisliti šok i zabrinutost saznanjima da su vaši voljeni bili meta na ovaj način. Bit će posljedica – poručila je Joly Chongu na saslušanju u odboru.

Dodala je da je neobjašnjivo da tom diplomati već nije poručeno da napusti zemlju.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

– Ako ne poduzmemo ovu akciju, zapravo postavljamo golemi jumbo plakat za sve autoritarne države širom svijeta koji kaže da smo otvoreni za strano uplitanje usmjereno na kanadske građane. Zato ovu osobu treba poslati u bjekstvo – dodala je Joly.

Premijer Justin Trudeau izjavio je u srijedu da je saznao za izvještaj špijunske agencije tek nakon što je u članku Globe and Mail u ponedjeljak, pozivajući se na strogo povjerljive dokumente, navedeno da je špijunska agencija imala obavještajne podatke. Trudeau je naredio kanadskim obavještajnim agencijama da odmah obavijeste poslanike o svim prijetnjama protiv njih, bez obzira na to smatraju li se te prijetnje vjerodostojnima.

Kanadska obavještajna agencija nije Chongu poručila za napad na njegovu porodicu sve do ove sedmnice

Brojne vlade, Ujedinjene nacije i grupe za ljudska prava optužuju Kinu da je milion ili više ljudi iz svoje ujgurske zajednice i drugih pretežno muslimanskih etničkih manjinskih grupa prebacila u zatvoreničke logore, gdje su mnogi naveli da su bili mučeni, seksualno zlostavljani i prisiljeni napustiti svoj jezik i vjeru. Kina negira optužbe koje se temelje na dokazima uključujući intervjue s preživjelima te fotografije i satelitske snimke iz ujgurske matične pokrajine Xinjiang, glavnog središta tvornica i farmi u dalekoj zapadnoj Kini.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova ublažilo je optužbe da Kina pokušava zastrašiti Chonga i njegovu rodbinu.

– Kina se protivi bilo kakvom miješanju u unutrašnje stvari zemlje. Nikada se ne miješamo u unutrašnje stvari Kanade i nemamo nikakav interes da to činimo –  izjavio je portparol Mao Ning novinarima, sudeći po službenom engleskom transkriptu.

Kineska ambasada u Ottawi nije odmah odgovorila na poruku u kojoj se tražio komentar, prenosi Reuters.

Prošlog je mjeseca Trudeau imenovao bivšeg generalnog guvernera za posebnog istražitelja koji će ispitati navode o kineskom uplitanju u posljednja dva glasanja u Kanadi. David Johnston će odlučiti je li potrebna javna istraga, a Trudeau je rekao da će se pridržavati preporuka.

Globe and Mail, pozivajući se na neidentificirane obavještajne izvore, izvijestio je da je Kina više voljela da Trudeauovi liberali budu ponovno izabrani na izborima 2021. i da je radila na porazu konzervativnih političara za koje se smatralo da nisu prijateljski nastrojeni prema Pekingu.