BiH

SOS Dječija sela i Ministarstvo udružuju snage za bolje zapošljavanje mladih u KS

Predstavnici Organizacije SOS Dječija sela u BiH, Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo te tri sarajevske srednje škole potpisali su Memorandum o suradnji, a odnosi se na obavljanje praktične nastave.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Radi se o Srednjoj školi poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti Sarajevo, Srednjoj školi za okoliš i drvni dizajn Sarajevo te Srednjoj tehničkoj školi grafičkih tehnologija, dizajna i multimedije Ilidža. 

Kako je kazala resorna kantonalna ministrica Naida Hota Muminović, tom vrstom saradnje Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS omogućit će za učenike tri srednje škole u Kantonu Sarajevo da praktičnu nastavu mogu realizirati u opremljenim radionicama i prostorima koje će im ponuditi SOS Dječija sela. 

– Radi se o učenicima Srednje škole za okoliš i drvni dizajn, Srednje škole za poljoprivredu, prehranu, veterinu i uslužne djelatnosti te Srednje tehničke škole grafičkih tehnologija, dizajna i multimedije Ilidža, koji će umjesto u svojim radionicama praksu obavljati i ovdje – naglasila je nakon ceremonije potpisivanja Memoranduma o saradnji.   

To je inovirani pristup gdje se zaista praktična nastava može realizirati izvan prostora škole. Naravno, u pratnji profesora koji vode njihovu praktičnu nastavu.

– Imamo generacije koje se brzo mijenjaju, traže nove poticaje, drugačije. I evo to je, mogu reći, i jedan od uvoda u njihove navike ka dualnom obrazovanju gdje će oni zapravo kod samog poslodavca vremenom potpisivati svoje ugovore o učenju kroz rad, dobivati naknadu. Tako da evo diversificiramo, da tako kažem, sadržaje i načine rada sa učenicima – naglasila je. 

Nacionalni direktor SOS Dječijih sela u BiH Malik Garibija kaže da potpisivanje tog memoranduma daje priliku za mlade ljude da steknu konkretna znanja, vještine i samopouzdanje koje će im omogućiti da odgovore na potrebe tržišta rada.

– Ovaj projekt predstavlja iskorak ka obrazovanju koje nije samo teorijsko već živo, primjenjivo i usmjereno na budućnost. Ponosni smo što, u saradnji s Ministarstvom i srednjim školama, možemo biti dio rješenja koje mladima otvara vrata ka dostojanstvenijem i sigurnijem životu – kazao je. 

I direktorica JU Srednje škole poljoprivrede, prehrane, veterine i  uslužnih djelatnosti Sarajevo Seada Velagić kaže da će se tako unaprijediti praktična nastava u stručnim školama, u skladu sa nastavnim planom i programom. Istovremeno će biti ostvareni i zajednički ciljevi, u oblasti dualnog obrazovanja i kurikularne reforme. 

– Ovo je jedan u nizu projekata, u dugogodišnjoj saradnji SOS Dječijih sela u BiH i naše škole. Učenici se raduju prilici da obavljaju praktičan rad u laboratorijama i plastenicima, opremljenim savremenim materijalima, priborom i aparatima – kazala je Velagić.

Memorandum o suradnji označava početak implementacije Projekta ‘Zapošljivost i poslovi budućnosti’, koji ima za cilj osnaživanje srednjoškolaca kroz savremenu praktičnu nastavu u okviru SOS Centra za praktičnu nastavu. Organizacija SOS Dječija sela u BiH tim projektom pravi značajan iskorak u unaprjeđenju stručnog obrazovanja i otvara nova vrata ka boljoj zapošljivosti mladih u Kantonu Sarajevo.

SOS Dječija sela BiH navode u saopćenju za javnost da je rad SOS Centra za praktičnu nastavu planiran za školsku 2025/2026. godinu, a sve strane potpisnice Memoranduma obavezale su se na aktivnu saradnju u cilju ostvarivanja zajedničkih ciljeva u oblasti dualnog obrazovanja.