Naime, kako je CAPITAL u više navrata pisao na toj lokaciji se trenutno odvijaju radovi mimo važećeg regulacionog plana koji je predvidio da se na toj lokaciji gradi multifunkcionalni kongresno konferencijski centar.
Peglanje nedostataka
Taj „sitni“ nedostatak u vidu dozvola i regulacionih planova gradske vlasti planiraju ispraviti na zasjedanju Skupštine grada Banjaluka koje je zakazano za 16. februar kada bi se trebao pokrenuti proces za izradu novog RP za taj prostor pod nazivom Aleja – Park.
Taj dokumenat je gradska administracija do sada u više navrata slala u istu proceduru, ali su ga ranije sa dnevnog reda skidali odbornici skupštinske većine uz obrazloženje da je „tim RP obuhvaćen daleko veći obuhvat od onoga koji se odnosi na sportske sadržaje uz park „Mladen Stojanović“.
To izgleda više nije prepreka, jer su odbornici većine, predvođeni SNSD-om, prihvatili da se na dnevnom redu idućeg zasjedanja Skupštine grada uvrsti odluka o izmjeni RP, koja obuhvata isti prostor koji im ranije nije bio prihvatljiv. Ukoliko taj dokumenat dobije zeleno svjetlo gradskog parlamenta, biće pokrenut proces izrade novog RP koji bi na prostoru od 36 hektara predvidio velike izmjene.
Tako bi, projektanti u praksi ucrtali sportski sadržaj uz park Mladen Stojanović (koji se već gradi), umjesto predviđenog kongresnog centra, a sa druge bi ispunili ambicije administracije gradonačelnika Draška Stanivukovića, koji u neposrednoj blizini želi da napravi novi veliki park.
Za izradu RP treba najmanje pola godine
Problem je što je put do konačnog RP, odnosno ucrtavanja objekata dug i zavisi od više faktora. Prvi faktor je sama procedura izrade RP koja dugo traje, što potvrđuju i informacije iz Odjeljenja za prostorno uređenje Grada Banjaluka. U ovom odjeljenju su naveli da sam postupak može biti završen za šest mjeseci ukoliko se ne pojave neke nepredviđene okolnosti koje mogu usporiti proces.
Naveli su da je Grad Banjaluka uputio Odluku izradi RP Aleja – Park Skupštini grada te da se o tom pitanju trebaju izjasniti odbornici.
U slučaju da Skupština grada prihvati tu odluku ide se u izbor projektantske kuće koja će biti zadužena za taj posao.
Nakon toga izabrani nosilac izrade plana dostavlja ovjeren prednacrt plana Odjeljenju za prostorno uređenje, nakon čega Odjeljenje održava stručnu raspravu o prednacrtu na kojoj učestvuju i daju primjedbe i mišljenja predstavnici infrastrukturnih organizacija.
Dodali su da gradonačelnik zaključkom utvrđuje nacrt RP kojim se ujedno utvrđuju mjesto, vrijeme i način izlaganja ovog dokumenta na uvid javnosti.
“Nacrt plana se izlaže na javni uvid 30 dana. Nakon završenog javnog uvida Odjeljenje organizuje javnu raspravu o nacrtu RP na kojoj nosilac izrade predstavlja plan. Javna rasprava omogućava svim zainteresovanima da dostave svoje mišljenje, primjedbama, sugestije na predloženi RP“, kazali su u Odjeljenju.
Idući korak je priprema prijedlog plana koje Odjeljenje dostavlja predlagaču, odnosno gradonačelniku koji taj dokumenat šalje na konačnu potvrdu ponovo Skupštini grada Banjaluka.
Bez politike nema odobrenja RP
Drugi faktor je Skupština grada Banjaluka, koja treba sve to da odobri. U njoj glavnu riječ vodi koalicija predvođena SNSD. Oni do sada nisu podržavali planove gradonačelnika Draška Stanivukovića za novi park, ali situacija se od tada znatno promijenila i počeo je period „simbioze“ kako ga je okarakterisao gradonačelnik Draško Stanivuković, a i iza organizovanja turnira stoji lično predsjednik RS Milorad Dodik.
SNSD je već dopustio da se ova tačka uvrsti u dnevni red idućeg zasjedanja, što je veliki korak naprijed ali i dalje postoji mogućnost da se usvajanje uslovi nekim ustupcima ili da se skine na komisiji prije zasjedanja Skupštine.
Potpredsjednik Skupštine grada Banjaluka Saša Čudić je kratko za CAPITAL rekao da će stav većine o ovom pitanju biti poznat do sjednice resorne skupštinske komisije, koje se održava prije same sjednice gradskog parlamenta.
Naime, ovo radno tijelo u kojem sjede odbornici odlučuje da li će akti iz njihove nadležnosti, dobiti prolaz za odlazak u skupštinsku proceduru ili ne. Do sada je ovo tijelo u dva navrata ovaj RP vraćala na doradu predlagaču, što je dodatno usporilo izradu ovog dokumenta.
Iako se još ne zna kako će odlučiti većina u Skupštini grada, dosadašnja praksa je pokazala da obe strane mogu postići kompromis ako postoji interes.
Tek kada se prođu svi gore navedeni koraci u izradi RP, postoji mogućnost da investitor uz ostalu dokumentaciju zatraži građevinsku dozvolu. Ako se uzmu u obzir gore navedeni faktori, tek bi se u drugoj polovini godine mogli steći uslovi za dobijanje građevinske dozvole.
Problem je što izgradnja teniskog terena te druge infrastrukture mora biti završena prije aprila ove godine, kada je zakazan turnir „Srpska open“, što ukazuje na to da će se po svemu sudeći izgrađeni objekat naknadno kroz papire legalizovati.
Već ranije, kroz tekstove koje je objavio portal CAPITAL, ukazano je da realizaciju ovog projekta prati niz neregularnosti.
Jedna od njih je da se gradnja na ovoj lokaciji donedavno odvijala bez građevinske dozvole, jer su radovi počeli početkom novembra prošle godine. Tek nedavno je izdata građevinska dozvola za pripremne radove. Uprkos tome iz Grada Banjaluka su nedavno najavili da će kroz kredit od 15 miliona KM finansirati gradnju sportskog objekta na ovoj lokaciji, piše CAPITAL