Smeće blokira kuće, ceste i vodene tokove, a nesnosan smrad lokalnom stanovništvu otežava svakodnevnicu, piše RSE.
– Ja sam mislila da je zemljotres. Izašla sam, gume od buldožera, od kamiona su prešle u dvorište i po mom imanju. Probudila sam komšinicu Maru samo da pobjegne. Izašla sam i kažem “bježimo, svi smo gotovi” – ispričala je za RSE jedna od mještanki. Njena komšinica Mara kaže da je ustala i vidjela smeće do pola njene kuće.
– 55 je godina kako se gore baca smeće – dodala je. Na terenu su mašine koje uklanjaju štetu. Već danima čiste ogromne hrpe smeća, a da bi se očistio naslagani otpad iz sela potrebne su sedmice.
Mještani kažu da je nepodnošljiv smrad.- Ne možeš iz kuće izaći. Srce mi radi samo 30 posto, mene ovo guši – rekla je mještanka. Nadležni kažu da će pokupiti ono što mogu i odvesti natrag na isto mjesto odakle je smeće došlo.Odlagalište je otvoreno prije pola vijeka za potrebe lokalne zajednice i nastavlja se širiti. Ne postoje propisi koji bi ograničili pristup odlagalištu.
Načelnik Općine Vlasenica Miroslav Kraljević kaže da se ne može puno učiniti jer bi uklanjanje odlagališta bilo preskupo. – U nekoliko smo navrata pokušavali ovo riješiti, ali se radi o ozbiljnom problemu koji iziskuje ogromna sredstva, sigurno dva-tri miliona KM koje Općina nema – dodao je.
UN-ova razvojna agencija je izvijestila da u BiH ima 1.400 ilegalnih odlagališta otpada.Anes Podić iz Eko akcije istakao je da na papiru postoje standardi kako bi se otpad trebao odlagati, ali u praksi se to svodi na to da je jedina briga lokalnih zajednica da sklone smeće sa gradskih ulica, a šta će poslije s njim biti više nikoga nije briga.