Region

Službenik Državne bezbjednosti Liridonu Keljmendu omogućio da dobije crnogorsku ličnu kartu

Sinu kontroverznog kosovskog biznismena Nasera Keljmendija, Liridonu Keljmendiju, početkom dvijehiljaditih godina jedan službenik državne bezbjednosti porijeklom iz Bijelog Polja direktno je omogućio da dođe do lične karte u tom sjevernom gradu i da formalno bude "Bjelopoljac“.

FOTO: ARHIVA (RTV CRNE GORE)
FOTO: ARHIVA (RTV CRNE GORE)

Prema faksimilu lične karte, Lirodon je u Bijelom Polju bio prijavljen na adresi naselje Kruševo. Stara, nebiometrijska lična karta izdata je u MUP Bijelo Polje devetog juna 2004. godine, pod registarskim brojem 43401. Kao Liridonovo mjesto rođenja tada je upisano Peć, Srbija 01. 01 1983. godine, kao i matični broj 0101983….

Lična karta je izdata sa rokom važenja od deset godina, što bi značilo da je mladi Keljmendi sa starom ličnom kartom mogao glasati u tom periodu. On je biračko pravo sa bjelopoljskom ličnom kartom sasvim sigurno koristio u Crnoj Gori „više puta, pa i na referendumu 2006. godine“, javlja RTV Crne Gore.

S ličnom kartom preko granice

“Uslov za dobijanje lične karte je državljanstvo. Policija je ranije negirala da Keljmendijevi imaju crnogorsko državljanstvo. Liridon nije mogao dobiti ličnu kartu u Bijelom Polju ako nije bio državljanin Crne Gore“, objasnio je sagovornik.

Ovu ličnu kartu je u nerednom periodu često koristio za prelaske u Crnu Goru. Time su potvrđene direktne veze Keljmendijevih i bivših crnogorskih vlasti koje su omogućile izdavanje lične karte. Liridon, ipak, nije uspio da u Bijelom Polju dobije i pasoš, pa je to kasnije pokušao da učinu u Kotoru. Tada su on i njegov brat Elvis uhvaćeni u tom „poslu“.

Crnogorska Uprava policije podnijela je krivičnu prijavu protiv Elvisa i njegovog brata Liridona. Oni su kasnije i osuđeni na zatvorske kazne od devet, odnosno sedam mjeseci, zbog toga što su na osnovu lažnih rješenja o prijemu u crnogorsko državljanstvo u filijali MUP-a u ovom primorskom gradu zatražili crnogorska lična dokumenta. Liridon ih nije uspio dobiti, dok su Elvisu pasoš i vozačka dozvola izdati. 

“Čak se zna i čije matične podatke je Liridon iskoristio. I on je bio u bjekstvu i krajem 2011. godine je uhapšen u Hrvatskoj i izručen Crnoj Gori”, podsjeća sagovornik za RTV Crne Gore. 

Elvis je bio u bjekstvu i za njim je raspisana potjernica crnogorske policije, ali je dugo boravio na Kosovu, pod drugim imenom. Na Kosovu se nije previše trudio da se krije. 

Prema pouzdanim informacijama, najprije je promijenio ime i došao u posjed kosovskih dokumenata sa novim identitetom.Iako se, kako naš sagovonrik tvrdi, tada pridružio jednoj radikalnoj vjeskoj grupaciji, Elvis Keljmendi se nije odricao luksuza i skupih automobila.

Crni džip bosanskih oznaka

“Koristio je crni džip bosanskih registarskih oznaka. Bosanskih oznaka je i ’hamer’, dok na crnogorske tablice, sa oznakama Rožaja, vozio ’mercedes’. Očigledno da mu novca nije falilo“, kaže naš sagovornik.

Elvis Keljmendi u u to vrijeme bio je u bjekstvu od kada je osumnjičen za pokušaj ubistva Elvisa Hodžića iz suprotstavljenog sarajevkog klana. U Hodžića je ispaljeno sedam hitaca iz pištolja u Klubu Bad, u naselju Breka, ali je nekim čudom preživio. Kasnije se pričalo kako je Naser pokušao da mu novcem „izbriše“ sjećanje, ali je Hodžić izjavio da “Keljmendi ne može da ga kupi“.

Kontroverzni biznismen Naser Keljmendi imao je vrijednu imovinu i u Crnoj Gori.

Šta je danas sa tom imovinom i gdje je mlađi Keljmendi, Liridon „Bjelopoljac“, nije poznato, ali se zna da mu je mentor i čovjek koji mu je direktno omogućio izdavanje lične karte u istražnom zatvoru u Spužu.