Glavni naglasci u izjavi odnose se na obaveze koje Izrael ima za nesmetano osiguranje i omogućavanje nužno potrebnih zaliha, osnovnih usluga te humanitarne i razvojne pomoći, koje su također neposredno povezane s pravom palestinskog naroda na samoopredjeljenje te poštovanja ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava.
“Teroristički napad Hamasa 7. oktobra 2023, iako krajnje zločinačko djelo, ne daje pravo Izraelu da zaustavi dostavu humanitarne pomoći palestinskom stanovništvu. Izrael nema suverena prava nad okupiranom palestinskom teritorijom”, rekao je Marko Rakovec, generalni direktor za međunarodno pravo i zaštitu interesa u Ministarstvu za vanjske i evropske poslove Slovenije.
Rakovec je dodao da “Izrael mora osigurati i olakšati nesmetano osiguranje nužno potrebnih zaliha, usluga te humanitarne i razvojne pomoći stanovništvu na okupiranoj palestinskoj teritoriji od strane trećih strana. To uključuje posebno djelovanje Agencije UN-a za pomoć i zapošljavanje palestinskih izbjeglica na Bliskom Istoku (UNRWA), koja ostaje okosnica humanitarne i razvojne pomoći na okupiranoj palestinskoj teritoriji, jer je jedina sposobna koordinirati isporuku humanitarne pomoći”.
Stručnjak za međunarodno pravo, koji u postupku zastupa slovenske stavove, Daniel Muller podsjetio je da “Izrael je kao država članica UN-a i u skladu s obavezama koje je bez zadrške prihvatio, dužan pomagati UN-u, posebno UNRWA-i, njenoj operativnoj grani na terenu, pri punom izvršavanju njenog mandata”. Tunis: “Uslovi za protjerivanje države zbog upornih kršenja ispunjeni”
Predstavnica Tunisa smatra da su uvjeti za pozivanje na članak 6. Povelje UN-a, koji omogućuje protjerivanje države članice zbog upornih kršenja, sada ispunjeni.
“Iako smo svjesni da preporuka o pozivanju na članak 6. Povelje Ujedinjenih naroda spada u ovlasti Vijeća sigurnosti, smatramo da su uvjeti za njezinu provedbu ispunjeni”, rekla je Hanin Ben Jrad, zastupnica Tunisa, u vezi s kontinuiranim izraelskim kršenjima u Gazi i drugim regijama.
Jrad je navela da nekoliko izjava izraelskih dužnosnika pokazuje namjeru korištenja humanitarne pomoći za postizanje političkih i vojnih ciljeva, učinkovito držeći stanovništvo Gaze kao taoce, dok se pomoć koristi kao oružje kao ‘ratno oružje'”.
“Neke od ovih izjava nesumnjivo ukazuju na genocidnu namjeru”, dodala je.
Od 2. marta Izrael je zatvorio prijelaze prema Gazi, onemogućivši ulazak osnovnih potrepština u enklavu, uprkos brojnim izvještajima o gladi.
Izraelska vojska je 18. marta obnovila ofanzivu na Gazu, prekršivši prethodni dogovor o prekidu vatre i razmjeni zarobljenika s palestinskim pokretom Hamas.
Od oktobra 2023. godine, u brutalnoj izraelskoj ofanzivi ubijeno je više od 52.000 Palestinaca, većinom žena i djece.