Svijet

Slovačka: Zašto smo bili suzdržani?

Republika Slovačka bila je suzdržana od glasanja o Rezoluciji Ujedinjenih naroda (UN) o Srebrenici. Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova (MZVEZ) Slovačke je to obrazložilo potrebom održavanja stabilnosti na zapadnom Balkanu.

FOTO: EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS
FOTO: EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS

To je naveo u svom mišljenju, navodeći da je usvajanje rezolucije bez pune saglasnosti zemalja članica UN historijski presedan. O tome su novinsku agenciju TASR obavijestili odjel za komunikacije ovog odjeljenja.

Juraj Blanar: Nije dobro vrijeme

“Ovo nije pravi trenutak da se takav dokument odobri. Naš cilj je da se usredsredimo na spriječavanje dalje međunacionalne eskalacije i pokušamo dati prioritet pomirenju i međusobnom poverenju, koji se ne mogu nametnuti spolja”, rekao je ministar Juraj Blanar (Smer-SD). Prema njegovim riječima, rezolucija će se negativno odraziti na postojeću situaciju.

Pročitajte još

Istovremeno, Ministarstvo je kritiziralo da inicijativi nije prethodio društveni i međureligijski dijalog u regionu, a posebno u zemlji u kojoj se genocid dogodio. “U posebno osjetljivoj temi, kao što je genocid, rezoluciju treba usvojiti konsenzusom država članica, kao što je to bio slučaj u prethodne dvije rezolucije koje se tiču ​​sjećanja na holokaust i genocid u Ruandi”, navodi se u saopćenju.

Mi smo na strani poštovanja međunarodnog prava, tvrde u Ministarstvu

Istovremeno, Ministarstvo je izjavilo da je Republika Slovačka uvijek na strani poštovanja međunarodnog prava. Po njima, u potpunosti poštuje Povelju UN-a i presude dva međunarodna suda koji su potvrdili počinjenje genocida. Takođe podržava dostojanstvenu komemoraciju žrtvama. Pozdravljaju evropske integracije država zapadnog Balkana. Smatraju ispravnom odluku otvaranje pristupnih pregovora Evropske unije (EU) sa Bosnom i Hercegovinom. Međutim, prema riječima šefa slovačke diplomatije, rezolucija ne doprinosi popuštanju tenzija na zapadnom Balkanu niti podržava njegovo usmjeravanje ka EU.

Generalna skupština UN-a odobrila je u četvrtak rezoluciju kojom se 11. jul proglašava međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. Taj prijedlog je izazvao kritike iz Srbije i među bosanskim Srbima, javio je TASR, a prenijele su agencije AP i AFP.