BiH

Skandal koji potresa Evropu: Ruski špijun bio drugi čovjek OSCE-a u BiH

Ruski diplomata, povučen iz Bruxellesa usljed čistke špijuna koju su 2023. sproveli belgijski državni organi, nominovan je za beogradskog šefa misije najvećeg evropskog bezbjednosnog tijela, pokazuje zajedničko istraživanje Radija Slobodna Evropa (RSE) i nekoliko evropskih medija.

Dmitrij Iordanidi
FOTO: DMITRIJ IORDANIDI

Moskva je nominovala Dmitrija Iordanidija bivšeg zamjenika šefa Misije Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OSCE) u Bosni i Hercegovini sa višegodišnjim iskustvom na Balkanu, za prvog čovjeka ove organizacije u Srbiji, navodi se u internim OSCE-ovim dokumentima do kojih je došao RSE.

Njegova kandidatura dolazi usred sve češćih optužbi Sjedinjenih Američkih Država i evropskih vlada u posljednjih nekoliko godina o “neprijateljskim” ruskim aktivnostima širom svijeta koji pokriva ova 57-člana regionalna bezbjednosna organizacija sa sedištem u Beču.

Pražnjenje fioka

Iordanidi (55) jedan je od 20 ruskih diplomata koji su tiho napustili Bruxelles 2023. godine zbog optužbi belgijske Državne bezbjednosne službe (VSSE) da su špijuni koji rade pod diplomatskim pokrićem.

Spisak diplomata su sastavili belgijski obavještajni izvori što je naknadno potvrđeno od tri zapadna obavještajna izvora u zajedničkom istraživanju RSE, briselskog informativnog portala EUobserver, belgijskog dnevnog lista De Morgen, belgijskog nedjeljnika Humo i francuskog dnevnog lista Le Monde.

Jedan obavještajni izvor nazvao je čistku špijuna “prilikom da se isprazni fioka” nakon što je pokrenuta potpuna invazija Rusije na Ukrajinu u februaru 2022.

Dok belgijska vlada ne objavljuje spiskove akreditovanih diplomata u zemlji, a ruska diplomatska misija u Bruxellesu ne objavljuje imena svog osoblja, RSE je nezavisno potvrdio prisustvo nekoliko protjeranih ruskih diplomata u Belgiji 2023. godine.

Ruske diplomate, koji do sada nisu bili javno identifikovani, na listi su navedeni kao povezani sa ruskom Spoljnom obavještajnom službom (SVR) ili njenom vojnom obavještajnom direkcijom, poznatom kao GRU.

Iordanidi, kojeg je belgijska obavještajna lista identifikovala kao povezanog sa SVR-om, jedini je diplomata među tih 20 koji nije proglašen personom non grata, navodi jedan od izvora. On je naveo da je Rusija povukla Iordanidija, nakon što je Belgija saopćila da će ga proglasiti personom non grata, ukoliko ga Moskva ne povuče.

Sada Moskva pokušava da Iordanidija vrati u OSCE, multilateralnu organizaciju sa sjedištem u Beču, koja je do ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine igrala ključnu ulogu u praćenju ruske agresije u Ukrajini i pokušajima posredovanja između Moskve i Kijeva.

Iordanidi je naveden kao jedan od osam kandidata za šefa OSCE-ove misije u Srbiji nakon isteka roka za podnošenje prijava 1. decembra 2024. godine, pokazuje dokument do kojeg je došao RSE.

Interni dokument OSCE-a pokazuje da je Iordanidi, koji je protjeran iz Belgije, kandidat za šefa misije OSCE-a u Srbiji.

Rusija ga je također nominovala za šefa OSCE-ove programske kancelarije u glavnom gradu Kirgistana, Biškeku, kao i za istu poziciju u glavnom gradu Kazahstana, Astani.

OSCE je u izjavi putem e-maila naveo da je proces zapošljavanja za sve tri pozicije i dalje u toku i da ne mogu komentarisati proces, pozivajući se na povjerljivost.

Destruktivni uticaj

Odluku o postavljenju donosi predsjedavajući OSCE-a – trenutno finska ministrica vanjskih poslova Elina Valtonen – u konsultaciji sa višim sadašnjim i bivšim zvaničnicima OSCE-a i zemljama domaćinima odgovarajućih misija, rekla je portparolka OSCE-a Alexandra Taylor.

– Pratimo rigorozan proces regrutacije za sve naše pozicije u OSCE-u, rekla je Taylor.

Zapadni zvaničnici i vlade optužili su Moskvu da djeluje kao saboter u OSCE-u i da zloupotrebljava konsenzualni politički sistem organizacije, posebno u vezi sa ratom u Ukrajini – koji je sada najveći i najkrvaviji sukob u Evropi od Drugog svjetskog rata.

Rusija je kritikovala OSCE tvrdeći da se “reformiše kako bi postao produžetak NATO-a i EU”.

Nakon istraga RSE o sumnjivom uticaju ruske obavještajne službe u OSCE-u, Parlamentarna skupština ove organizacije, koja održava dijalog među državama članicama, pozvala je rukovodstvo OSCE-a “da pokrene relevantne rasprave i bezbjednosne provjere kako bi se organizacija oslobodila ruskog destruktivnog uticaja.”

Rusija je ranije pojedine diplomate, koje su protjerane iz država EU zbog navodne špijunaže, slala u svoju ambasadu u Srbiji, gdje je predsjednik Aleksandar Vučić nastojao da održi tradicionalno jake veze Beograda sa Moskvom, otkrila je istraga RSE iz marta 2023. godine.

Ni Iordanidi ni ruska ambasada u Briselu nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.