BiH

Sindikalci RS za Bosnainfo o šokantnom snimku iz Bijeljine: Ovoga nije bilo ni u robovlasničkom društvu

Zgrožena sam. Ovo je za svaku osudu. Da čovjek ne povjeruje. Ovoga nije bilo ni u robovlasničkom društvu.

FOTO: CRNA LISTA POSLODAVACA RS/FACEBOOK/SCREENSHOT
FOTO: CRNA LISTA POSLODAVACA RS/FACEBOOK/SCREENSHOT

Ovako je za portal Bosnainfo predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić prokomentarisala šokantni videosnimak iz Bijeljine koji je jučer osvanuo na Facebook stranici “Crna lista poslodavaca Republike Srpske”.

Na snimku, podsjetimo, nastalom proteklog vikenda, Dragan Nešković, vlasnik lanca bezinskih pumpi “Nešković”, svog radnika prvo gađa čašom, a zatim ga na izlazu iz objekta “Nešković” u Bijeljini tjera da skine radnu majicu i šalje ga kući.

Da čovjek ne povjeruje

– Zaista sam zgrožena ovakvim ponašanjem, koje je za svaku osudu i krajnje neprimjereno. Pa nije mu ovo robovlasničko društvo da može da kupi roba pa da… Ali ni tada se ovo nije dešavalo.

Da čovjek ne povjeruje da se ovo događa u vrijeme kada imamo nedostatak radne snage i kad radnici imaju izuzetno niska primanja.

Prema pisanju medija, radnik s ovog snimka bio je tu tek nekoliko dana i uopšte nije bio prijavljen. A po zakonu radnik ne može ući u firmu a da ne bude prijavljen dan ranije. Dakle, ima tu više djela, ali to je stvar za pravnike – ogorčeno će Mišić.

Prema njenim riječima, Savez sindikata RS uz tešku je muku uspio da izbori donošenje Zakona o zabrani uznemiravanja na radu, kolokvijalno nazvanog zakon o mobingu.

– Na snimku se ne vidi nijedna neadekvatna reakcija radnika. Naprosto je čovjek samo radio svoj posao i napadnut je. A u skladu s ovim zakonom i definitivno ima pravo da zaštiti svoj integritet i sebe kao radnika.

Mislim da je ovo potpuno čista situacija i da ovaj radnik ima potpuno pravo. Jer, niko, ama baš niko nema pravo, a pogotovo ne na radnom mjestu, da radnika uznemirava, pogotovo ne da se fizički s njim obračunava i da se ponaša ovako kao poslodavac s ovog snimka – navodi Mišić.

Ovakav poslodavčev postupak, smatra sagovornica Bosnainfo, zaslužuje krivično gonjenje, ne samo u skladu sa Zakonom o zabrani uznemiravanja na radu, nego i Krivičnog zakonika, “jer niko na ovom svijetu nema pravo da se fizički obračunava sa svojim radnicima”.

Pročitajte još

Idite, počeli smo da vas tučemo”

– Mi kao Sindikat štitimo isključivo interese naših članova, ali u ovakvoj situaciji spremni smo da pružimo potpunu besplatnu zaštitu, ne samo ovom, nego i bilo kojem drugom radniku kome se desi ovakva neugodna situacija koja je za apsolutnu osudu – potcrtava Mišić.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RINGIER
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RINGIER

Ukoliko to ovaj konkretni radnik bude želio, dodaje, imat će potpunu besplatnu zaštitu Sindikata u sudskom procesu, bez obzira što nije njegov član.

– Ovo je zaista za svaku osudu i možda jedna jaka poruka da ovakvo ponašanje ne predstavlja neku nadu onima koji su već spakovali svoje kofere. Uostalom, može im biti poruka i – idite, jer počeli smo da vas tučemo i javno maltretiramo.

Sa gađenjem i nekom velikom gorčinom osuđujem ovaj vandalizam, ovakvo djelovanje prema radniku koji, ponavljam, prema onome što je vidljivo sa snimka, ama baš nikakav otpor nije pružio i ništa nije uradio čime bi zaslužio da se tako postupa prema njemu.

Poprilično emotivno reagujem, jer je ovo baš onako jedna ružna situacija koja ne pripada čovjeku i 21. vijeku, kada se komunicira na pristojan način i u skladu s onim što zaslužuje svako od nas – naglašava Mišić.

Za Savez sindikata RS, dodaje naša sagovornica, ovo ne bi bio prvi slučaj da nekim radnicima, iako ne baš u ovakvom konkretnom slučaju, ali u nekim drugim situacijama pruža besplatnu pravnu pomoć bez obzira što nisu članovi Sindikata.

Malo postupaka dovedeno do kraja

– A to znači potpuno besplatno vođenje postupka ukoliko se radnik odluči za sud, sve do okončanja sudskog postupka – pojašnjava Mišić.

U proteklim godinama Savez je, ističe, imao različitih slučajeva zlostavljanja radnika, a evidenciju o tome vodi pravna služba za besplatnu pravnu pomoć.

– Činjenica je da se radnici jako teško odlučuju da pokrenu postupak. A i veoma je malo sudskih postupaka koji su dovedeni do kraja kada je u pitanju dokazivanje mobinga – kaže Mišić.

Spomenutim zakonom o mobingu, objašnjava nam, predviđen je kompletan postupak kako se štiti onaj koji je mobingovan, odnosno dokazuje teret onome ko je mober, odnosno onome ko vrši djelo.

– Jako nam je važno da se ljudi informišu šta sve podrazumijeva zlostavljanje na radu i šta treba da urade onog trenutka kada im se to desi. Treba ih što je moguće više ohrabrivati kako bi bili spremni zaštititi sebe kroz svoju sindikalnu organizaciju, a samim tim i svoja prava definisana zakonom – dodaje Mišić.

Ponavlja da se radnici plaše i teška srca odlučuju za pokretanje sudskog spora, jer stvore jaku empatiju prema firmi i samom poslu, za razliku od značajnog broja poslodavaca koji na njih gledaju kao na potrošnu robu i onda kada ocijene da im više nisu korisni i da ne mogu adekvatno ispunjavati svoje zadatke – koji često i nisu u skladu sa zakonom – ili se razbole, gledaju kako da ih se što jednostavnije i što brže otarase.