Godinama je Will Somerindyke prodavao oružje širom svijeta: granate Ukrajini, ručne granate pobunjenicima u Siriji koje podržavaju SAD. Zahvaljujući vezama s desetinama vodećih vojnih kupaca, brzo je svoju kompaniju, Regulus Global, pretvorio u jednog od najvećih američkih međunarodnih trgovaca oružjem.
Danas, dok investitori iz Silicijske doline sve više ulažu milijarde dolara u startupove u oblasti odbrane, Somerindyke želi da pređe iz pozicije posrednika u punopravnog proizvođača oružja. On tiho radi na Unionu, novom startupu koji podržavaju investitori, a za koji kaže da će modernizirati fabrike municije autonomnom robotikom i preciznom obradom materijala.
„Mnogo sam prošao u ovom sektoru u 18 godina“, rekao je Somerindyke za Forbes. „Ako Union uspješno obavi svoj posao, gradićemo milione kvadratnih metara objekata sa mogućnošću proizvodnje širokog spektra odbrambenih proizvoda.“
Počevši sa 50 miliona dolara i visokim očekivanjima
Union, kojim Somerindyke upravlja kao izvršni direktor, ima snažan početak. U aprilu je osigurao početnu rundu od 50 miliona dolara koju je predvodio Bravo Victor Venture Capital (BVVC). Ostali investitori uključuju Silent Ventures, IronGate i RKKVC, porodičnu investicijsku firmu sa sjedištem u Poljskoj. Prva fabrika granata trebala bi se otvoriti sljedećeg mjeseca u Teksasu, a Somerindyke kaže da su upravo osigurali ugovor o prodaji granata, koji bi mogao donijeti prihod do 225 miliona dolara ako se realiziraju.
Zanimljivo je da je prvi kupac Regulus, kompanija čiji je Somerindyke i dalje predsjednik i većinski vlasnik – što ga stavlja na obje strane odnosa proizvođač-klijent (Regulus je također investitor u Unionu).
Somerindyke kaže da su poduzeli sve mjere kako bi izbjegli sukob interesa, napominjući: „Ovo je odlično partnerstvo između Regulusa i Uniona jer imamo slične ciljeve i potrebe… Regulus se slučajno pokazao kao prvi kupac.“ (Nije želio otkriti ko je krajnji kupac granata koje Regulus planira kupiti od Uniona)
Partnerstvo sa veteranima i talentima iz Tesle i SpaceX-a
Joe Musselman , partner u BVVC-u, inkubira Union kroz svoj fond rizičnog kapitala i služi kao predsjednik i investitor kompanije. On smatra da nije problem što Somerindyke zadržava upravljačku ulogu u Regulusu, najvećem Unionovom kupcu. „Morate pronaći ljude koji već rade na rješavanju problema“, rekao je Musselman. „A Will to radi već dugo vremena.“
Union trenutno pregovara o novoj rundi finansiranja Serije A, za koju Musselman tvrdi da već ima “stotine miliona dolara” obećanih investicija. Jackson Moses, partner u Silent Ventures, kaže da je podržao Union jer ga vidi kao “kritičnu nacionalnu infrastrukturu” i planira značajno investirati u sljedećoj rundi. “Will i Joe su jedinstveno kvalifikovani da uspješno izvrše Unionovu misiju”, dodao je.
Od municije za Ukrajinu do nove industrijske ere
Ideja za Uniju rodila se zbog nestašice municije na Zapadu – realnosti s kojom je Somerindyke bio upoznat kada je nabavljao granate za Ukrajinu preko Regulusa. Američka vojska, na primjer, ulaže 5 milijardi dolara kako bi povećala proizvodnju granata kalibra 155 mm na više od 100.000 mjesečno, iako trenutno ne ostvaruje taj cilj.
Somerindyke i Musselman, koji su se upoznali prije više od deset godina putem programa za veterane, odlučili su da se ne oslanjaju na zastarjele metode, već da dovedu talente iz Silicijske doline i uvedu autonomne sisteme u proizvodnju. Od svog osnivanja u oktobru, Union je zaposlio inženjere iz Tesle, SpaceX-a i Andurila.
Bio je to idealan trenutak za Somerindykea jer je Regulus bio upleten u spor oko ugovora vrijednog 1,7 milijardi dolara za prodaju granata Ukrajini, kako je prethodno izvijestio Financial Times. Spor se trenutno rješava arbitražom u Londonu, a Somerindyke tvrdi da se „Regulus osjeća vrlo samouvjereno u vezi sa svojim slučajem i ugovornim obavezama“. (FT također navodi da je u prošlosti imao pravne sporove s poslovnim partnerima). U januaru, istog mjeseca kada je postao izvršni direktor Uniona, odstupio je s pozicije izvršnog direktora Regulusa, ali je ostao predsjednik odbora.
Ambicije do 2030. – milioni granata i milijarde prihoda
Musselman ističe trenutni trend “reindustrijalizacije” u Americi kao ključan za suprotstavljanje kineskoj dominaciji u proizvodnji. Unionini konkurenti uključuju Hadrian, kompaniju za autonomnu proizvodnju, i Re:Build, kompaniju sa sjedištem u Massachusettsu koja modernizuje manje fabrike. Musselman je također investirao u druge odbrambene kompanije, kao što su Firestorm (dronovi) i Vatn Systems (autonomne podmornice).
U pogonu u Teksasu, koji bi trebao biti otvoren ovog mjeseca, Union planira proizvesti više od 300.000 granata sljedeće godine, prema dokumentu podijeljenom s investitorima u januaru. Do 2030. godine, Union planira proizvoditi devet miliona granata godišnje, s ciljem ostvarivanja prihoda od 3,5 milijardi dolara.
Ovo su vrlo ambiciozni planovi, ali Musselman vjeruje da ih ratovi u Ukrajini i na Bliskom istoku potvrđuju. „Imamo globalnu nestašicu svega što eksplodira“, kaže on. „A naši protivnici će znati kako to iskoristiti, piše FORBES.