Život

Sigurno ste više puta pročitali putokaz Komadinovo vrelo, a jeste li ga ikada vidjeli?

Putujući prema Mostaru, na dionici puta poslije Jablanice, a prije mosta Begića i Begovića koji vodi na drugu stranu Neretve nalazi se Komadinovo vrelo, no mnogi nisu vidjeli ovaj prirodni dragulj s obzirom da se ispod ceste spaja s rijekom.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Ekipa portala BosnaInfo imala je priliku posjetili ovo vrelo, a Haris Ćosić iz agencije Visit Jablanica nam je ispričao više detalja o njemu.

Opisujući ga u jednoj rečenici kazao je da predstavlja prekrasan spoj prirodne ljepote, mira i kulturnog naslijeđa.

“Komadinovo vrelo, poznato i kao vrelo Perutac, izuzetno je mjesto koje pruža priliku da se posjetitelji povežu s prirodom”, istakao je Ćosić.

Kaže da vrelo privlači posjetitelje svojom izuzetnom ljepotom i prirodnom čarolijom.

“Voda koja izvire iz vrela je kristalno čista i hladna, što je čini idealnim izvorom osvježenja tokom vrućih ljetnih dana. Ovaj prirodni dragulj idealno je mjesto za osvježiti se”, rekao je Ćosić dodajući da posjetitelji mogu uživati u kratkoj šetnji do vrela, sjediti na obližnjim stijenama i osluškivati zvukove prirode ili se jednostavno prepustiti meditaciji dok promatraju vodu koja teče.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Vrelo, ističe, također privlači ljubitelje fotografije, koji mogu snimiti prekrasne trenutke prirode.

“Za avanturiste i ljubitelje aktivnosti na otvorenom oko vrela također nudi mogućnosti za kajakarenje, planinarenje, penjanje, pješačenje i istraživanje okolnih šuma i planinskih staza. Posjetitelji mogu istražiti prirodne rezervate, diviti se bogatom biljnom i životinjskom svijetu te uživati u prekrasnim panoramskim pogledima na okolni krajolik”, naglašava Ćosić.

Ćosić nam je ustupio i ranije rađenu studiju za otvaranje fabrike vode, koja nikada nije otvorena, a koja bi se napajala s ovog vrela. U studiji je navedeno da je ovo jedno od najvećih izvorišta na području općine Jablanica s prosječnim godišnjim kapacitetom od oko 1.000 litara u sekundi. Samo pet posto kapaciteta izvorišta koristi se za potrebe Jablanice.

U studiji je navedeno da bi količine vode bile sasvim dovoljne za nesmetan rad fabrike vode velikog proizvodnog kapaciteta.

Tokom jednog dana ukupno istjecanje vode na vrelu iznosi 86.400 kubnih metara, odnosno godišnje 31.536.000 kubnih metara. Prosječna dnevna količina zahvatanja vode iz izvora za potrebe vodosnabdijevanja Jablanice iznosi 4.300 kubnih metara.

Navedeno je da je višak vode, koji je na raspolaganju za potrebe fabrike, ogromna količina vode, koju fabrika ne može ni približno iskoristiti shodno tehničkom kapacitetu proizvodnje. U vezi s tim može se reći da je dostupna količina vode u svakom momentu i više nego dovoljna za višedecenijski period rada fabrike.

Ukoliko bi fabrika bila kapaciteta 20.000 litara po satu, tada bi za 16 sati rada bilo iskorišteno 320 kubnih metara vode, što je tek 0,4 posto kapaciteta izvora, što praktično predstavlja zanemarljiv dio izvora, smatraju autori studije.

Stručnjaci koji su radili studiju su procijenili da je za otvaranje fabrike potrebno oko 5,5 miliona maraka, a da bi mogla zaposliti oko 20-ak radnika.