Roditelji koji su vrlo zahtjevni, emocionalno distancirani ili koji uvjetuju ljubav ponašanjem djeteta mogu nenamjerno oblikovati odrasle osobe koje imaju poteškoće s povjerenjem, samopouzdanjem i donošenjem odluka.
Iako su neka pravila potrebna za sigurnost i razvoj, stručnjaci napominju da pretjerana strogost često dovodi do toga da se dijete osjeća nesigurno, nedovoljno dobro i stalno pod pritiskom. Ovo su znakovi koji, prema raznim stručnjacima, mogu otkriti da je netko odrastao u takvom okruženju.
1. Imaju izražen strah od pogreške
Osobe koje su odrasle uz stroge roditelje često nose duboko ukorijenjen strah od neuspjeha. Pogreške ne doživljavaju kao priliku za učenje, već kao nešto što ih čini manje vrijednima. Stručnjaci napominju da su takvi pojedinci često pretjerano samokritični jer su u djetinjstvu pogreške bile kažnjavane, a ne prihvaćene kao normalan dio razvoja.
2. Uvijek traže odobravanje drugih
Zbog odrastanja u domu gdje su pohvale bile rijetke, odrasle osobe iz takvih obitelji često traže potvrdu izvana. Teško im je vjerovati vlastitim procjenama pa često sumnjaju u svoje odluke sve dok ih netko ne potvrdi. Njihovo je samopouzdanje uvjetovano mišljenjem drugih.
3. Osjećaju krivnju kada postavljaju granice
Jedan od znakova da je osoba odrasla uz stroge roditelje jest nelagoda pri izražavanju vlastitih potreba. Granice ih podsjećaju na bunt, a bunt je u njihovu djetinjstvu bio strogo kažnjavan. Umjesto da osjećaju ponos što znaju reći “ne”, oni osjećaju krivnju ili strah od odbacivanja.
4. Imaju problema s povjerenjem u odnose
Stručnjaci ističu da odrasle osobe koje su kao djeca bile pod stalnim nadzorom teško razvijaju zdravo povjerenje prema partnerima ili prijateljima. Navikli su na kontrolu pa često osjećaju potrebu da i sami sve drže “pod kontrolom” ili se, s druge strane, povlače i teško se otvaraju drugima.
5. Često im je teško opustiti se
Zbog konstantne napetosti u kući, mnogi od njih u odrasloj dobi imaju problema s opuštanjem i uživanjem u trenutku. Opuštanje im djeluje “nezasluženo” – kao da ga moraju zaraditi. Nerijetko se i u trenucima odmora osjećaju kao da “ne rade dovoljno”.
6. Teško prihvaćaju pohvale
Ako su u djetinjstvu bile rijetke ili dolazile samo uz postignuće, pohvale u odrasloj dobi mogu djelovati neprirodno ili čak neugodno. Često ih pokušavaju umanjiti ili odmah preusmjeriti pozornost na nedostatke jer im priznanje nije nešto na što su navikli.
Posljedice strogog odgoja ponekad su nevidljive na prvi pogled, ali snažno utječu na emocionalno zdravlje i odnose. Prepoznavanjem tih obrazaca moguće je krenuti prema zdravim načinima razmišljanja i ponašanja.