Poznati sarajevski novinar i advokat Senad Pećanin gostovao je u emisiji Istraga sedmice koju na televiziji Hayat uređuje i vodi Avdo Avdić. Teme razgovora su bile političke prilike u BiH, sa fokusom na ulogu Trojke i predstojeće lokalne izbore, a zatim regionalna politička situacija i aktuelna američka politika na Zapadnom Balkanu.
Na početku, Pećanin je komentarisao aktuelnu kandidaturu Zorana Krešića za člana Upravnog odbora Radio-televizije Federacije.
Pećanin je Krešića nazvao “članom one ratnohuškačke mašinerije koja je za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu stvarala paradržavu ‘Herceg – Bosnu'”.
„U vezi sa RTV FBiH ima jedna interesantna priča koja datira od prije 15-tak godina kada je Dragan Čović pozvao Hrvate da ne plaćaju RTV pretplatu jer je i on ne plaća, iako je to tada, kao i sada bila zakonska obaveza, a on mislim čak i član Predsjedništva BiH. Istovremeno, iako ne plaćaju pretplatu, po istom zakonu imaju pravo da upravljaju tom televizijom i da je iznutra destruiraju“, kazao je Pećanin.
Komentarišući medijske napade na bivšeg direktora Poreske uprave Federacije Šerifa Isovića, Pećanin je kazao da Avaz Fahrudina Radončića nije izvršila poreske obaveze u iznosu od 12 miliona KM sa zateznim kamatama.
“Onda se Avaz žalio i, kao drugostepeni organ, bivša ministrica finansija Jelka Miličević (HDZ) je poništila to rješenje. Tada je napravljen jedan presedan, Poreska uprava i Pravobranilaštvo su podnijeli tužbu Kantonalnom sudu u Sarajevu, pokrećući upravni spor za poništenje tog rješenja, jer su imali dokaze. I zamislite vi situaciju da Kantonalni sud odbacuje tužbu, uz nevjerovatno obrazloženje. Sud uopšte nije ušao u meritum, već je odbacio tužbu ocjenjujući da nisu izvršene pretpostavke za otvaranje postupka. Zvanično obrazloženje Suda je bilo da Pravobranilaštvo Federacije nema aktivnu legitimaciju za tužbu, što bi značilo da Pravobranilaštvo nije ovlašteno da podnese tužbu, iako je po zakonu uloga tog organa da brine o imovinskim interesima Federacije“, kazao je.
Kazao je da je “sam način konstituiranja federalne vlasti bio duboko nedemokratski, protivustavan i nezakonit“, podsjećajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku koja je, kako kaže, “pravi ustavni vandalizam”, jer je na dan suspendirao Ustav da bi doveo Trojku na vlast.
Osvrnuo se i na kritike koje su na račun Trojke iznijeli ugledni bh. režiseri Danis Tanović i Jasmila Žbanić.
„Vidite da u tome nisam sam, puno ljudi i mojih prijatelja ali javnost zna i eminentnih stvaralaca, intelektualaca, filmskih radnika je istinski razočarano zbog ovakvog načina vršenja vlasti od strane predstavnika političkih stranaka sa lijevog i liberalnog spektra. Nikad nisam puno očekivao ni od SDA ni od HDZ-a niti od SNSD-a, ali jesam od stranaka koje su godinama govorile kako zastupaju princip vladavine prava i pravne države. To što se sad tako ponašaju je za mene potpuno poražavajuće, ali i jako zabrinjavajuće, posebno u kontekstu globalnih odnosa“, kazao je.
Kazao je da je naročito delikatan globalni trenutak, koji podsjeća na godine uoči početka Drugog svjetskog rata.
„Svjedočimo promjeni softvera američkog odnosa prema našem regionu. Suština je da je fokus američke politike baziran na uspostavljanju čvrstih odnosa sa autokratskim režimom u Srbiji i osloncem na Albaniju i Hrvatsku. Kolateralna šteta takvog američkog pristupa su prije svega Crna Gora, a onda Kosovo i Bosna i Hercegovina“, kazao je.
Pećanin je kazao da američka administracija kažnjava kosovskog premijera Albina Kurtija, jer ne izvršava njene želje kao što to čine lideri Trojke u BiH.
Govoreći o predstojećim lokalnim izborima u BiH, Pećanin je kazao da se mogu očekivati “značajne promjene” i da će „stranke Trojke platiti debelo već na ovim lokalnim izborima za ovo što su uradili od općih izbora 2022. i za sva ova poniženja kojima smo izloženi“.
„Mislim da je aktuelni načelnik Opštine Centar Srđan Mandić jedan od najgorih načelnika u Bosni i Hercegovini. S druge strane, mislim da je njegov protukandidat Dennis Gratz jedan od najboljih političara, najobrazovanijih političara, čijem se moralnom kredibilitetu i učinku u Parlamentu, kao i u političkom i javnom životu, teško može naći primjedba. Mislim da će u Centru doći do promjene“, kazao je Pećanin.
Govoreći o stanju na Ilidži, kazao je da „nakon vladavine Senaida Memića (SDA) kogod je kandidat može računati na pobjedu narednih 15 godina“.
„U Novom Gradu, Semir Efendić, nakon svega što je uradio za općinu, kao i principijelnog stava o Schmidtovoj suspenziji Ustava FBiH… Moram priznati, nisam imao simpatija prema njemu, ali to što je odbio ulazak u federalnu vlast, gdje su mu bila ponuđena najbolja ministarstva, jedan je gest koji i dan-danas u meni izaziva veoma visoko poštovanje. Ne sjećam se, u proteklih 30 godina u bh. politici, takvog gesta. Dakle, da čovjeku kojem nude najznačajnija ministarstva u vlasti odbija iz principijelnih razloga i ide u opoziciju“, kazao je Pećanin.
Što se tiče Novog Sarajeva kazao je da se ne usuđuje prognozirati ko će biti pobjednik u utrci između Benjamine Karić (SDP) i Muamera Bandića (SBiH).
„Za Centar sam prilično siguran da će Dennis Gratz pobijediti. Puno je razloga. Živim u toj opštini. Apsolutno sam razočaran učinkom načelnika Mandića koji je bio sve samo ne ono o čemu je govorio i šta je obećavao, zbog čega sam ga i ja u svojim skromnim mogućnostima podržao prije četiri godine“, kazao je na kraju razgovora Pećanin za Hayat.