Ovo je serija sastanaka u kojima želimo dobiti povratnu informaciju u vezi s poticajnim mjerama koje smo provodili proteklih godina.
– Iako kontinuirano povećavamo podršku, uvidjeli smo da neke mjere imaju veći efekt, a neke manji. Htjeli smo iz prve ruke saznati koje su to od ovih mjera najbolje za njih i šta dodati, a šta izbaciti, te kako povećati poljoprivrednu proizvodnju – kazao je Sedić.
Poljoprivrednici su iznijeli svoje izazove, među kojima je jedan od ključnih problem usklađenost katastra i gruntovnice, što otežava dobivanje dozvola za širenje proizvodnje.
– Proizvodnja, sama po sebi, odlično funkcioniše. Međutim, meni najveći problem predstavlja zemljište, budući da katastar i gruntovnica nisu usklađeni i to onemogućava dobivanje dozvola, što koči širenje proizvodnje. Naprimjer, moja plantaža lješnjaka se trenutno prostire na osam duluma, s potencijalom da ide do pedeset – naglasila je poljoprivrednica Ena Zolić-Uzejnović.
Za poticaje poljoprivredi u ovogodišnjem Budžetu Grada Bihaća izdvojeno je 500.000 KM, a sastanak je bio od koristi pri definisanju prioriteta, zaključeno je po njegovu završetku.