Magazin

Sedam kućnih opasnosti koje ne smijete ignorisati

Mnogo je opasnosti koje vrebaju čim izađete iz kuće. Ali šta je s opasnostima koje su unutar vašeg doma, a kojih možda niste ni svjesni?

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

One mogu dovesti do povreda, koštati vas novca ili, još gore, uzrokovati ozbiljne dugoročne zdravstvene probleme.

Dobre vijesti? Ovi rizici ne moraju ostati misterija. Donosimo vam listu najvećih opasnosti u kući koje nikada ne biste trebali ignorisati.

Plijesan

Iako plijesan možete smatrati samo onom crnom stvari koja se pojavljuje u vašem tušu kada ne uključite ventilator – a koja nestaje izbjeljivačem – izloženost plijesni je zaista opasna. Prema riječima Sabrine Solt, specijalistice za nutricionizam, to je jedna od najvećih opasnosti u vašem domu. 

„Plijesan nije samo odvratna – ona je ozbiljan zdravstveni poremećaj. Dugotrajna izloženost povezana je s moždanom maglom, umorom, respiratornim problemima i crijevnom disbiozom“.

Dakle, kako možete znati da li vaš dom ima plijesan? 

Pročitajte još

„Plijesan voli vlagu, tamu i lošu ventilaciju“, kaže Solt. “Uobičajena mjesta za skrivanje uključuju ispod sudopera, iza gipsanih ploča nakon curenja, unutar HVAC sistema, oko okvira prozora, u podrumima i ispod tepiha. Čak i zaptivka vaše mašine za pranje veša može sadržavati plijesan ako se redovno ne čisti”.

Imajte na umu da će, nakon što identifikujete izvor, vjerovatno biti potrebna profesionalna sanacija.

Imajte na umu da ako ste podstanar, vjerovatno je da vaš stanodavac mora pokriti sve troškove uklanjanja plijesni, prema riječima Brooke Soliz Bremmer, ESQ, advokatice za stanovanje u firmi Sweet James.

Infestacije

Iako je povremeni susret s insektom neugodan, hronične infestacije mogu biti štetne za vaše zdravlje. 

„Pacovi, miševi, žohari i stjenice ne samo da život čine neugodnim – oni prenose bolesti i izazivaju astmu i alergije“, upozorava Bremmer.

Dakle, ako se ovi neželjeni gosti stalno vraćaju (čak i ako postavite zamke), ključno je pozvati istrebljivača, piše Real Simple.

Razbijeni prozori

Je li nedavno bila tuča ili vam je komšijino dijete razbilo prozor tokom bejzbol treninga u dvorištu? Iako je ovo svakako nezgodno, potrebno je da što prije zamijenite taj razbijeni prozor. 

“Razbijeni prozori ili neosigurani ulazi predstavljaju sigurnosni rizik, ali mogu propustiti vlagu, štetočine ili spriječiti pravilnu ventilaciju”, napominje advokat.

Olovna boja

Jeste li se nedavno uselili u stariju kuću punu šarma? Mogla bi biti ispunjena i velikom opasnošću po zdravlje – olovom iz stare boje. 

“Boja na bazi olova uobičajena je u zgradama izgrađenim prije 1978. godine. Olovna prašina od otpadanja boje je otrovna, posebno za djecu, uzrokujući kašnjenje u razvoju i neurološka oštećenja”, objašnjava Bremmer.

Iako možda ne razmišljate mnogo o ovome jer je kuća vjerovatno mnogo puta farbana otkako je olovna boja zabranjena 1978. godine, slojevi boje mogu pucati ili se okrnjiti, izlažući vas i vašu porodicu olovnoj prašini.

Dakle, ako vam boja izgleda malo staro, smatrajte ovo savršenim izgovorom da svom domu date svježi sloj.

Azbest

Samo prisustvo azbesta nije opasno, ali Bremmer mi kaže da, kada se poremete curenjem, popravkama ili renoviranjem, vlakna mogu dospjeti u zrak i uzrokovati dugoročno oštećenje pluća ili čak rak. 

„Ovaj materijal se često nalazi u plafonima od kokica ili izolaciji u zgradama izgrađenim prije 1980. godine”.

Dakle, imajte ovo na umu, bez obzira da li radite nešto manje poput ugradnje stropnog ventilatora ili nešto veće poput renoviranja kuhinje. Ako vaš dom ima azbest, ne možete sami obaviti ove “uradi sam” radove i morat ćete pozvati stručnjake za sanaciju azbesta.

Jeste li podstanar? Vaš stanodavac je dužan da vas obavijesti ako iza vaših zidova postoji azbest.

Stari tepih

Stari tepih nije privlačan, ali možda ne shvatate da može biti i prilično opasan. Bremmer predlaže da ga zamijenite ako imate zdravstvenih problema. 

“Stari tepih s nakupinama grinja ili alergena može izazvati astmu, ekcem ili alergijske reakcije. Ovo je posebno često kod dugoročnih najmova gdje se tepisi ne zamjenjuju”.

Ako to nije u vašem budžetu, profesionalno dubinsko čišćenje tepiha može vam pomoći dok ih ne budete mogli zamijeniti.

Neuzemljene električne utičnice

Možda ne razmišljate o tome kakve utičnice imate, ali neuzemljene utičnice mogu biti vrlo problematične, otkriva Bremmer. 

“Posebno u starijim zgradama, ove utičnice mogu uzrokovati strujni udar ili oštećenje uređaja. Neposjedovanje uzemljenih utičnica u blizini vode (kupaonica/kuhinja) također je veliki propust”.

Dakle, kako znate da li je utičnica uzemljena? Jednostavno je – uzemljene utičnice imaju dugmad za testiranje i resetovanje. Ako ona nedostaju, utičnica nije uzemljena.