Kako su saopćili iz SDA, postupkom Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine, koje je s licem s potjernice Miloradom Dodikom postiglo dogovor o davanju izjave i ukinulo mu pritvor, kompromitira se cjelokupan sigurnosni i pravosudni sistem, pretvarajući ga u alat politika koje djeluju protiv Bosne i Hercegovine.
Čelnim ljudima pravosuđa su poručili da su dužni predočiti javnosti sve detalje nagodbe s Dodikom i dati odgovore na niz pitanja.
“Ko je, kada i s kojim motivima sklopio dogovor s Dodikom? Kako je moguće da pravosuđe na ovakav način postupa prema osobi optuženoj za jedno od najtežih krivičnih djela – napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine? Kako je moguće ovako postupati prema osobi koja je mjesecima odbijala da se odazove pozivima pravosuđa i prijetila upotrebom sile prema državnim agencijama ako pokušaju izvršiti nalog Suda”, pitali su.
Nadalje, pitali su da li su saslušani i drugi zvaničnici iz RS-a, entitetski premijer Radovan Višković (SNSD) i predsjednik Narodne skupštine RS (NSRS) Nenad Stevandić (Ujedinjena Srpska), za kojima je raspisana potjernica zbog istog krivičnog djela? Da li je i s njima postignut dogovor? Ko je od kadrova Trojke bio posrednik u pregovorima? Da li je bilo međunarodnih pritisaka za ovakav scenarij? Zašto je Dodikov dolazak u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine sakriven od javnosti?
U SDA su kao ključno pitanje istakli da li je s Dodikom postignut i dogovor u vezi drugostepene presude čije izricanje se uskoro očekuje.
“Ako se dogodi da Sud Bosne i Hercegovine popusti pred Dodikovom drskošću, ako mu se poslije niza teških krivičnih djela protiv ustavnopravnog uređenja države ne zabrani bilo kakvo političko djelovanje, dogodit će se nesagledive negativne posljedice po stabilnost države. Amnestiranje Dodika bila bi presuda budućnosti Bosne i Hercegovine i vladavini prava u njoj”, ocijenili su.
Kako su saopćili, zbog pritisaka, vlastitog kukavičluka ili korupcije o kojoj se sve češće govori, Sud Bosne i Hercegovine ne bi smio postati Dodikov saučesnik i “izvršilac radova” u pokušajima rušenja države.
Iz SDA su pozvali, kako su naveli, hrabri i principijelni dio pravosudnog sistema da konačno digne svoj glas i suprotstavi se političkoj instrumentalizaciji pravosuđa, stane u odbranu države i vladavine prava u njoj.