U njemu brojna upozorenja na zabrinjavajuću situaciju u BiH. Posebno je naglasio poteze predsjednika RS-a Milorada Dodika upozorivši: Morate ozbiljno shvatiti Dodikove prijetnje. Tokom Schmidtovog obraćanja predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović je iskazala nezadovoljstvo napustivši sjednicu Vijeća sigurnosti. A potom se vratila i podnijela izvještaj koji ni ovaj put nije usaglašen u Predsjedništvu BiH, što je potvrdio Denis Bećirović.
Član Predsjednitšva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović uputio je pismo generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija (UN) Antoniju Guterresu, u vezi najavljenog obraćanja predsjedavajuće Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željke Cvijanović na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija. P…Stanje u BiH je, sudeći po ocjeni visokog predstavnika, zabrinjavajuće. Upozorava, razloga i uzročnika je više. Ipak u fokusu govora bile su tri stavke – formiranje vlasti u Federaciji BiH, zapaljiva secesionistička retorika predsjednika RS-a Milorada Dodika i veliki utjecaj reisul-uleme Kavazovića. Ali prvo je pravdao svoje poteze kojima je odblokirao imenovanje Vlade FBiH.
“Federacija je bila zarobljena”
„Federacija BiH bila je zarobljena između odluka političkih stranaka 7 mjeseci. To je predsatvljalo opasnost za destabilizaciju institucija zbog čeka sam podstakao sve političke stanke da postignu dogovor. Dugogodišnji zastoj u Fedraciji BiH je štetan na njenom putu ka EU integracijama. Ustavni sud BiH je odlučio da su moje odluke donesene 2.10. u potpunosti u skladu sa Ustavom BiH“.
A zatim je nastavio upozoravati. Nestabilnost u BiH pretvara se u ozbiljni problem jer predugo traje, a izazovi u očuvanju te države sve su veći, potcrtao je Schmidt. Glavnog krivca vidi u djelovanju vlasti RS-a, posebno krivi predsjednika RS-a Milorada Dodika. Optužuje ga da truje političku klimu u entitetu, ali i u cijeloj državi te da kategorički uporno odbacuje autoritet Ustavnog suda BiH.
„Predsjednik RS-a Milorad Dodik otvoreno poziva na nezavinost i javno govori o tome da će se RS pridružiti Srbiji. To nije u skladu sa Dejtonskim sporazumom. Zabrinut sam zbog izjave stranaka iz RS-a 20. aprila, da su entiteti vlasnici državne imovine i da ne žele zakon na državnom nivou. Morate ozbiljno shvatiti Dodikove prijetnje“.
No, nije se Schmidt samo referisao na postupke predsjednika RS-a Milorada Dodika. Istina, u blažem tonu osvrnuo se i na retoriku vjerskih vođa kojima ponekad, navodi, doprinose povećanju tenzija. Posebno se osvrnuo na rad i govor reisul-uleme Husein Kavazovića, ali, iznenađujuće, bez znatnih kritika kakve je ranije znao uputiti zbog pojedinih Kavazovićevih izjava.
„Želim posebno da potcrtam utjecaj uz dužno poštovanje reisul-uleme. Njegove izjave često izražavaju strahove onih koji se oslanjaju na njega. Čelnik Islamske zajednice je lično iskusio napade i poniženja tokom rata i zaista cijenim kada govori o pomirenju i miru“.
Za vrijeme Schmidtovog podnošenja izvještaja, predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović napustila je sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a. Tvrdi, Schmidt nije verifikovan u tom vijeću, nastavlja pravljenje eksperimenta od BiH, stavljajući se iznad demokratski izabranih institucija. No, poslije toga se vratila za sto – optužujući Schmidta da joj je prijetio da da će, ukoliko dovede njegov legitimitet u pitanje, dobiti odgovor koji joj se neće svidjeti. Podsjetila je i na ranije dobro poznati stav da entitet iz kojeg dolazi ne priznaje strane dužnosnike u BiH.
„Ukoliko BiH želi biti nezavisna, stabilna i funkcionalna zemlja, mora biti vođena ne sa neizabranim strancima koji se vode svojim ličnim idejama, već sa svojim građanima i institucijama u skladu sa demokratskim pricipima. Stvarna prijetnja stabilnosti BiH ne dolazi od političkih izjava već iz neuspjeha da se implementira Dejtonski sporazum“.
Cvijanović: Poštivanje Daytonskog sporazuma jedini realan put za stabilnost BiHPredsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, nakon Schmidtovog izvještaja o situaciji u Bosni i Hercegovini, obratila se Vijeću sigurnosti UN-a zahvalivši se za podršku suverenitetu BiH koju pruža veliki broj država članica.
Nakon Schmidtovog obraćanja uslijedile su reakcije i komentari predstavnika brojnih zemalja, a među njima i ambasadora Rusije, koji je posebno nezadovoljan radom Schmidta.
„Situacija u BiH je ušla u sasvim novu i izuzetno opasnu fazu. Zapadni utjecaj je veoma jak I stvara sistemski jaku politički krizu. Sile predvođene visokim predstavnikom otvoreno manipulišu zloupotrebljavajući svoju ulogu i Dejtonski mirovni ugovor. No, posebno smo zabrinuti zbog poteza tzv. visokog predstavnika u BiH“.
Politička situacija u BiH je stabilna, što Kina posebno pozdravlja, kazao je ambasador te zemlje.
„Naš odnos prema BiH je jasan i dobronamjeran, a veoma cijenimo teritorijalni integritet i nezavisnost BiH. Podstičemo sve političke stranke u BiH na konstruktivan dijalog i kompromis“.
Ambasador Velike Britanije istakao je kako Schmidt nastavlja obavljati svoju veoma važnu ulogu da bi osigurao stabilnost i sigurnost BiH.