BiH

SBK: Izmjenama u sistemu obrazovanja do otpornije privrede

Ministar obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i sporta Srednje-bosanskog kantona (SBK) Bojan Domić potpisao je jučer u Travniku sporazum o suradnji između Ministarstva i projekta ''Jačanje sistema tehničkog i stručnog obrazovanja i obuke u BiH'', koji provodi njemačka organizacija GOPA BiH, a financira Vlada Švicarske putem Švicarske agencije za razvoj i suradnju (SDC).

FOTO: FENA/DUŠKO PUCAR
FOTO: FENA/DUŠKO PUCAR

Projekt ima za cilj unaprijediti sustav stručnog obrazovanja kroz jačanje suradnje obrazovnih institucija i poslovnog sektora kako bi se povećala konkurentnost gospodarstva i poboljšale kompetencije radne snage.

Ministar Domić naglasio je da će SBK ići u smjeru dualnog sustava obrazovanja. Jasno je da trebamo promjene kako bismo osnažili našu ekonomiju i učinili je otpornijom na izazove. Obrazovni sektor i gospodarstvo moraju biti bolje povezani, a u tome će nam pomoći naši partneri iz Švicarske – izjavio je Domić.

Podsjetio je kako su tokom današnje sjednice Vlade imali izvješće Ekonomsko-socijalnog vijeća gdje je rečeno da su izgubili 1.000 radnih mjesta, što nije mala brojka za prostor koji ima 50.000 zaposlenih.

Nažalost, svjedoci smo da nam podaci o izvozu padaju, da sektori metala, drveta, kože, tekstila već ulaze u krizu. Možemo tražiti izgovore za to ili sjesti i reći možda nismo dovoljno otporni na sve ono što nam prilike donose, a koje se mijenjaju i globalno i na prostoru na kojem živimo – kazao je Domić.

Nils Benjamin Krauer, zamjenik direktora programa za suradnju pri Veleposlanstvu Švicarske u BiH, istaknuo je kako čak 70 posto mladih u Švicarskoj bira dualno stručno obrazovanje, što ih čini konkurentnima na tržištu rada.

Ključ uspjeha je povezivanje obrazovnog sustava s potrebama gospodarstva – poručio je Krauer.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca SBK Kemal Čolak pozdravio je inicijativu, naglasivši važnost stručnog obrazovanja za kvalitetnu radnu snagu.

U županijskom i federalnom udruženju poslodavaca se nadamo kako će ovo biti jedan novi, možda nije previše kazati, povijesni dan za nas. Prije svega jer je obrazovanje čimbenik broj jedan kad je riječ o planiranju, ostvarivanju i finalizaciji ukupne proizvodnje, odnosno čitavog ciklusa poslovanja. Mi smo u dosadašnjem razdoblju imali ogroman podbačaj kad je riječ o stručnosti i kompetencijama kadrova koje zapošljavamo – kazao je Čolak.

Prva faza projekta trajat će četiri godine, a realizacija je započela u decembru 2024. godine.