Iz ove stranke su naveli da će destrukciju koju čine stranke Trojke (SDP, NiP i NS) prikazati prezentovanjem dijela podataka iz Nacrta budžeta za 2025. godinu.
U budžetu za 2019. godinu ukupna izdvajanja sa kamate i glavnice kredita iznosili su 33 miliona KM.
Izdvajanja za kamate i glavnice kredita će u budžetu za 2025. godinu iznositi 105 miliona KM.
Ukupna izdvajanja za plaće i naknade troškova zaposlenih su budžetom za 2019. godinu iznosila su 416 miliona KM,dok su u isto vrijeme prihodi od poreza iznosili 715 miliona KM. Budžetom za 2025. godinu izdvajanja za plaće i naknade troškova zaposlenih iznosit će 693 miliona KM, dok će u isto vrijeme prihodi od poreza iznositi 1,046 milijardi KM.
“Datim podacima o plaćama i naknadama vidljivo je da je porast prihoda od poreza praćen, gotovo u potpunosti, ast plaća i naknada i tu ništa ne bi bilo problematično da nisu rasla ostala izdvajanja, a tu se posebno izdvaja rast izdvajanja za kamate i glavnice kredita i to za preko 3 puta (preko 300%) u odnosu na period 2019./2025. godina”, navode.
Zatim su prezentovali izdvajanja subvencije za javna preduzeća.
Subvencije za javna preduzeća su u budžetu za 2024. godinu iznosila 104 miliona KM, dok je budžetom za 2025. godinu predviđen iznos od 28 miliona KM. Pad izdvajanja sredstava za javna preduzeća bi, na prvu, bio pozitivan signal, ali znajući da većina ovih preduzeća opstaje zahvaljujući ovim sredstvima to se može očekivati raspad finansijske osnove ovih preduzeća.
“Gubici komunalnih preduzeća u 2024. godini biće ogromni, i vjerovatno historijski, te im je ovim Nacrtom dat signal da im ni Vlada KS ne može pomoći. Da rezimiramo, sva rastrošnost, kreditna zaduženja, kupovina socijalnog mira budžetskih korisnika i tako dalje budžetom za 2025. godinu dolaze na naplatu. Trojka je učinila ono što za 20 godina prije 2019. godine niko nije uspio, a to je da dovede Kanton Sarajevo i budžet KS pred kolaps”, poručuju iz SBiH-a.
Kreditna zaduženja su došla do zakonskog maksimuma, a da bi se održala stabilnost budžeta na razini 2024. godine potrebno je kreditno zaduženje od preko 200 miliona KM, što je nemoguća misija.
“Nema povećanja plaća (zahtjev sindikata), nema subvencija za mlade, nema subvencija za komunalna preduzeća, nema ozbiljnih izdvajanja za zaštitu zraka, nema jednokratne pomoći, nema ozbiljnih izdvajanja za novu deponiju itd. itd. Na kraju, ‘čestitke’ Trojci. Uspjeli su što niko nikad nije u FBIH, a to je da u stopu prate aktivnost entiteta RS, gdje će oba budžeta doživjeti ‘kliničku smrt'”, zaključuju iz KV SBiH-a.