Sarajevo

SAZNAJEMO Nova poskupljenja po leđima ožalošćenih: Cijena izrade nišana i spomenika viša od 2.000 KM

Komunalno javno preduzeće "Pokop" Sarajevo održava, upravlja i gazduje sa devet aktivnih komunalnih grobalja, i to Bare, Lav, Stadion, Sveti Josip, Sveti Marko, Sveti Arhangeli Georgije i Gavrilo, Sveti Mihovil, Obad i Vlakovo.

FOTO: KJKP POKOP
FOTO: KJKP POKOP

 Na grobljima Bare, Lav, Stadion, Sveti Josip, Sveti Marko, Sveti Arhangeli Georgije i Gavrilo, Sveti Mihovil i Obad nema više slobodnih grobnih mjesta i na navedenim grobljima mogu se obaviti samo sahrane/dženaze umrlih osoba koje su za života izvršile rezervaciju grobnog mjesta, ili imaju grobno mjesto gdje je izvršena sahrana na dubinsko kopanje.

“Izradu temelja mogu naručiti srodnici, zainteresirana lica ili angažirani kamenorezac na izgradnji nadgrobnog spomenika. Na gradskom groblju Vlakovo radi se i popločavanje staze oko spomenika i nišana kulir pločama koje su unificirane i određene urbanističkim projektom groblja Vlakovo. Ovisno o materijalnoj situaciji zainteresiranih lica, ljudi veoma često prije izgradnje nadgrobnih spomenika, najprije rade izradu armirano-betonskih temelja”, kazali su za Bosnainfo iz ovog preduzeća.

Izrada ovih temelja u posljednjih šest mjeseci je poskupjela, kao i izrada armirano-betonskih temelja s popločavanjem staze oko spomenika ili nišana kulir pločama.

“Temelj početkom ove godine je bio 755,20 a sada je 830 KM dok je dozvola bila 200, sada je 225 KM”, kazala je za Bosnainfo vlasnica sarajevske klesarske radnje Sanela Ćatić-Šehić.

Rok za izradu temelja i popločavanje staze je 15 dana, iako u većini slučajeva, kako kaže, završe i ranije, naravno u ovisnosti o vremenskim uvjetima i broju podnesenih zahtjeva.

Cijena izrade armirano-betonskih temelja ista je na svim grobljima uz dodatak popločavanja staza kulir pločama na groblju Vlakovo.

“Održavanje grobnog mjesta, spomenika ili nišana u obavezi je osobe koje se brine za njega. Ostećenja uzrokovana vremenskim uvjetima, starosti ili kao posljedica bilo čega na šta KJKP Pokop nema utjecaja, popravljaju osobe koje se brinu za to grobno mjesto, odnosno onaj koga angažiraju sami, iako naše preduzeće nerijetko i sam učini što može”, pojasnili su iz Pokopa.

Preduzeće Pokop je zaduženo i za popravku oštećenih nadgrobnih spomenika, vrstu rekonstrukcije i popravku.

“Prije nekoliko godina vršili smo sanaciju spomenika i nišana, koje su vandali oštetili. Pokop je odmah angažirao vještaka građevinske struke kako bi procijenio nastalu štetu, prijavio ovaj vandalizam policiji, a nišane i spomenike sanirao i popravio iz vlastitih sredstava”, istaknuli su iz ovog preduzeća.

Sanela Ćatić-Šehić nam je kazala i kakva je procedura podizanja nišana i spomenika kada su privatne klesarske radnje u pitanju.

“Ako to isključivo na gradskom groblju poznato je da jedan dio novca ide KJKP Pokopu. To je dio za temelj i ploču koji, kako sam kazala, sada košta 830,90 KM plus 225 KM dozvola koja također ide ovom preduzeću”, kazala je Ćatić-Čehić.

Da bi klesar ušao i postavio taj naručeni spomenik ili nišan koji odabere kupac i radovi prema njima koštaju.

“Što se tiče naših radova tu idu klesarke usluge, oblik nišana, slova, gredice i ostalo kreće se od 1.100 KM pa naviše. Dakle, tu je uračunat kamen, prijevoz, ugradnja i sve ostalo što ide uz to”, istaknula je.

Sarajlije se odlučuju kupiti i jeftinije spomenike

“Najjeftinija varijanta jeste ta da se nišani sami stave u bazne stope. U tom slučaju ukupni troškovi sa obavezama prema KJKP Pokopu iznosi 900 KM”, rekla je Ćatić-Šehić.

U slučaju oštećenja spomenika, kazala je kako se daje garancija na dio radova.

“Ako je to na gradskom groblju dajemo garanciju, a ako vršimo radove na nekom lokalnom groblju u Sarajevu ili okolici onda dajemo garanciju i na temelj, jer mi izvodimo temelje. Na primjer ako postavljamo spomenik ili nišane na Grlića brdu, groblju Bakije i sl. temelje radimo mi, tj. klesari dok na gradskim grobljima to isključivo radi preduzeće Pokop”, pojasnila je.

“Dakle, cijena izrade nišana i spomenika ide od 2.100 KM pa naviše…”, zaključila je za portal Bosnainfo Sanela Ćatić-Šehić.

Zahvaljujući velikoj podršci Skupštine Kantona Sarajevo, Vlade Kantona Sarajevo i resornog ministarstva, preduzeće Pokop je na groblju Bare izgradio i pustio u funkciju komemorativni centar i kolumbarij, a na groblju Vlakovo je izgradio i pustio u funkciju kolumbarij, rozarij, grobnicu za mrtvorođenu djecu, aleje za sve konfesije i ateiste, te obezbijedio dovoljan broj grobnih mjesta za sahrane umrlih osoba sve četiri monoteističke religije i ateiste.