BiH

Satelitske snimke pokazuju da je kamenolom u Jablanici radio i prije 30 dana

Četiri satelitske fotografija snimljene u periodu od 2018. do avgusta ove godine dokazuje da je iz kamenoloma iznad Donje Jablanice ilegalno eksploatiran granit. 

FOTO:  GOOGLE EARTH
FOTO: GOOGLE EARTH

Istraga.ba je, koristeći Google Earth uspjela dokumentirati mašine koji su bile aktivni u kamenolomu koji je “posljednje četiri godine bio zatvoren”.

Upravo u tom kamenolomu uslijed obilnih padavina nastala je akumulacija koja je pokrenula kamenu lavinu koja se sručila na kuće u Donjoj Jablanici, ubivši pritom najmanje 15 osoba.

Fotografija 1, snimljena 20. avgusta 2018. godine.

FOTO:  GOOGLE EARTH
FOTO: GOOGLE EARTH

U kolovozu 2018. godine kamenolom je, kako se može vidjeti, bio aktivan. U crvenom krugu se nalazi jedan od strojeva koji su radili na iskopavanju kamena.

Fotografija 2, snimljena 8. oktobra 2019. godine.

FOTO:   GOOGLE EARTH
FOTO: GOOGLE EARTH

Na ovoj fotografiji već se može vidjeti da kamenolom ne radi, te da se rastinje počelo širiti na samom rudniku. To su, dakle, one godine kada je tvrtka Sani d.o.o. Jablanica, čiji je vlasnik Dženan Honđo, formalno prestala eksploatirati kamen.Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fotografija 3, snimljena 27. oktobra 2022. godine.

FOTO:  GOOGLE EARTH
FOTO: GOOGLE EARTH

Na ovoj fotografiji već se vidi da je dio kamenoloma ponovo aktivan. Strojevi kojih nije bilo 2019. godine ponovo su tu. 

Fotografija 4, snimljena 25. avgusta 2024. godine.

FOTO:  GOOGLE EARTH
FOTO: GOOGLE EARTH

Na ovoj fotografiji, snimljenoj mjesec i osam dana prije tragedije u Jablanici, vide se dva stroja na kamenolomu. To je dokaz da je kamenolom bio aktivan neposredno prije tragedije.

Kamene gromade pale na kuće

Dakle, kamenolom iznad Donje Jablanice je bio aktivan i u njemu je, očigledno, eksploatiran kamen. Upravo na to mjesto slila se voda s okolnih planina, koja je potom pokrenula ogromne kamene gromade koje su, kotrljajući se prema Neretvi, rušile sve pred sobom.

Da je kamen iz kamenoloma glavni uzrok za ovu tragediju pokazuje i fotografija snimljena iz zraka nakon što je lavina uništila kuće u Donjoj Jablanici.

Istrage.ba piše da je tvrtka koja je eksploatirala kamen u vlasništvu jablaničkog tajkuna Dženana Honđe. Portal navodi i da su mještani godinama upozoravali na ovu eksploataciju, ali “nitko nije stao na putu ovom biznismenu koji je imao dobre veze s podzemljem”.

Vlasnik u društvu kriminalaca

FOTO: ISTRAGA.BA
FOTO: ISTRAGA.BA

Portal je objavio i fotografiju na kojoj je, kako pišu, biznismena Honđa (crveni okvir) u društvu s osuđivanim kriminalcima iz Sarajeva.

U prvom planu je Almin Mujezinović zvani Hans koji je nedavno uhićen zbog trgovine drogom. Ranije je osuđivan zbog pokušaja ubojstva. Iza Hansovih leđa je Haris Drljo, koji u svom krim dosjeu ima presude za razbojništva i brojne pucnjave. Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti g