Milorad Dodik je za danas najavio razgovore o novom ustavu RS-a. Dodik, kako je najavio, planira iz Ustava izbaciti Vijeće naroda RS-a. Ključno pitanje je, može li Dodik, po zakonu i važećem Ustavu, donijeti novi ustav!?
Republika Srpska ima legitimitet i strana je u dejtonskom procesu, naglašava Dodik: “Vijeće naroda nije predviđeno u Ustavu BiH. Nije predviđeno da RS ima vijeće ili dom naroda ali je predviđeno da FBiH ima. Oni su to nametnuli u nekom trenutku da i mi imamo iz nekih demokratskih razloga. Kakvih demokratskih razloga?”.
Dodik nema podršku opozicije u Republici Srpskoj za donošenje novog ustava. Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković najavio je, doduše, da će ta stranka učestvovati u razgovorima. SDS tvrdi da Dodik, zbog ličnih interesa, Republiku Srpsku gura u provaliju. Milan Miličević kaže da je Dodikova najava neozbiljna i dnevnopolitička.
Dodik za novi ustav bez opozicije nema potrebnu dvotrećinsku većinu. Ipak, ići će do kraja, smatraju analitičari.
“Dodik želi da to uže zategne do kraja, do granice pucanja i da, kao i sa ovim zakonima koji su usvojeni u NSRS-u, da trguje do zadnjeg časa ne bi li spasio svoju političku glavu. Ukoliko procijeni da to neće biti moguće, on će stati u jednom trenutku, ali ići ce do zadnjeg milimetra u toj trci”, kaže Goran Dakić.
Novi ustav, ukoliko bude usvojen u Narodnoj skupštini, mora proći Vijeće naroda. Tamo, uvjerava delegat u Klubu Bošnjaka Alija Tabaković (SDA), po zakonu ne može proći jer neće dobiti podršku Bošnjaka: “Ja bih da sačekamo i vidimo je li on spreman da krši Ustav i zakon ovog entiteta kako bi spasio sebe. Ukoliko jeste, onda ljudi oko njega i koalicioni partneri moraju da shvate da ovaj entitet ide u anarhiju što neće donijeti dobro nikome, ni njihovim partijama pa ni srpskom narodu”.
Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik početak razgovora o novom ustavu najavio je za danas kada ćemo saznati i koliku okvirno ima podršku u Skupštini.
„PDP je spreman da se aktivno uključi u raspravu o donošenju novog ustava Republike Srpske. Postojeći Ustav pretrpio je više od 120 amandmana, od čega je 40 nametnuto od strane visokog predstavnika. To je dovelo do toga da je Ustav u velikoj mjeri izmijenjen u odnosu na njegovu izvornu verziju, što ga čini pravno i politički problematičnim.“
Izjavio je ovo prije dva dana predsjednik PDP-a, Draško Stanivuković.
-Osim toga, mnogi članovi Ustava nisu usklađeni sa stvarnim potrebama naroda Republike Srpske, a pojedine odredbe su vremenom izgubile svoju primjenljivost. Ustav mora biti živi dokument koji odražava trenutno stanje, štiti prava građana i osigurava stabilnost institucija, rekao je Stanivuković i dodao:
-Kao nacionalno odgovorna stranka aktivno ćemo se uključiti u temeljnu diskusiju o donošenju novog ustava koji će biti rezultat demokratskog konsenzusa, garantovati puna prava građana Republike Srpske i biti usaglašen s njenim stvarnim potrebama i pozicijom u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma. S tim u vezi pripremili smo set naših prijedloga koje ćemo u narednom periodu predstaviti javnosti i nadležnim institucijama, naveo je Stanivuković, piše Slobodna Bosna.