Sarajevo

Grad Sarajevo će ostati bez Vidikovca čija je izgradnja koštala skoro 9 miliona KM?

Sjednica Gradskog vijeća Sarajeva na kojoj će jedna od tačaka biti i u vezi s Vidikovcem zakazana je tek za 27. juli i nadamo se da ćemo do tada imati više informacija o tome šta se dešava sa ovim objektom, kaže Balić.

FOTO: FAKTOR
FOTO: FAKTOR

Objekat Vidikovac na Trebeviću u koji je Grad Sarajevo uložio skoro devet miliona KM, kako sada stvari stoje, morat će biti predat Općini Stari Grad na upravljanje.

A to potvrđuje i dopis Pravobranilaštva Grada Sarajeva kojim se traži zaključenje Aneksa ugovora o osnivanju prava građenja, s obzirom na to da 1. jula 2026. godine istječe desetogodišnji rok za izgradnju i stavljanje objekta u funkciju.

Upotrebna dozvola

S obzirom na to da rok istječe, vrlo vjerovatno Grad će ostati bez Vidikovca.

Naime, objekat ni nakon više godina nije stavljen u funkciju, a Grad Sarajevo je 21. maja 2021. godine podnio zahtjev za tehnički prijem i izdavanje upotrebne dozvole za objekat, a koja nikada nije izdata.Kerim Balić, vijećnik SDA u Gradskom vijeću Sarajeva, kaže da se radi o blago rečeno nemaru gradskih vlasti, prije svega bivše gradonačelnice Benjamine Karić, ali i aktuelnog gradonačelnika Samira Avdića.

Mi kao gradski vijećnici ovu informaciju smo saznali iz Općinskog vijeća Stari Grad koje je održalo sjednicu i raspravljalo o Vidikovcu, a Gradsko vijeće šuti o tome. Dakle, potrošilo se skoro 9 miliona KM iz budžeta Grada Sarajeva i to većinu u Gradskom vijeću i gradonačelnika ne zanima i nije im bitno. Niko nije vidio da destogodišnji ugovor istječe i da to šteti Gradu.

Čim smo saznali za ovaj problem, odmah smo tražili da se uvrsti u dnevni red sjednice i da o njoj raspravljamo i donesemo neke zaključke, ali oni to nisu htjeli i jučerašnja sjednica Gradskog vijeća je zbog toga prekinuta. Koliko im je bitan Vidikovac, govori i to da je na današnjoj sjednici Kolegija odlučeno da se o ovoj tački raspravlja na sjednici koja će biti održana 27. jula, a da ćemo hitnu sjednicu imati 1. jula na kojoj će se raspravljati o Urbanističkom planu.

Šta će na kraju biti sa objektom, ne znamo i mi očekujemo da ćemo više informacija imati pred sjednicu – rekao je Balić.

Finansijske posljedice

Iz Kluba gradskih vijećnika SBiH smatraju da ovakva situacija otvara pitanje o tome kako je moguće da Općinsko vijeće Stari Grad raspolaže detaljnim informacijama, dok Gradsko vijeće, kao organ nadležan za raspolaganje imovinom Grada Sarajeva, nije imalo adekvatan uvid u sve relevantne činjenice.

Klub vijećnika postavlja pitanje odgovornosti za višegodišnje izostavljanje cjelovite informacije iz procesa odlučivanja, kao i da li su bivša gradonačelnica Benjamina Karić i aktuelno rukovodstvo Grada Sarajeva bili upoznati sa problemom ili su učestvovali u njegovom minimiziranju pred Gradskim vijećem.

Neophodno je utvrditi zašto Gradsko vijeće nije najmanje šest mjeseci ranije razmatralo ovo pitanje kako bi se izbjegle potencijalne pravne i finansijske posljedice te zauzeo jasan institucionalni stav – naveli su iz Kluba vijećnika SBiH u Gradskom vijeću Sarajeva, piše Faktor.