Teme razmjene znanja i iskustava oba grada bile su dostupnost i zaštita pitke vode, održavanje javnih česmi, uloga javnih česmi tokom klimatskih promjena, značaj za javno zdravstvo, tradicija i zaštita spomenika i njihova uloga u turizmu.
Zastupnica u Skupštini KS Sanela Klarić dala je presjek trenutnog stanja i izazova u upravljanju javnim česmama i zaštiti pitke vode u Kantonu i gradu Sarajevo, ističući značaj vidljivosti i javne podrške održivim rješenjima.
Od oko 1.000 izvora vode na teritoriji KS na većini njih su izgrađene česme, dok veliki broj česmi još nije registrovan. Kada bi svih 219 registrovanih javnih česmi u KS-u bilo u funkciji, smanjila bi se dnevna upotreba plastičnih boca za 12.000.
Predsjednica Green Building Councila Melisa Gazdić je u tom pogledu istakla projekt koji je vodio ka unapređenju i korištenju javnih česmi u Sarajevu, a koji je započeo prije nekoliko godina – Mapiranje javnih česmi “Map4Water: grad hiljadu česmi – Sarajevo”, uz postavljanje web portala cesma.ba sa lokacijama javnih česmi i informacijama o česmama, kako za lokalno stanovništvo tako i za turiste.
Radi se i na nastavku izrade QR kodova za svaku mapiranu česmu sa svim relevantnim informacijama kako bi se podigla svijest javnosti o važnosti korištenja javnih česmi.
Projekt je ujedinio sve učesnike radionice s ciljem ponovnog oživljavanja tradicije javnih česmi. Fokus je stavljen na očuvanje pitke vode kao važnog prirodnog resursa.
Među učesnicima radionice su bili predstavnici Ministarstva komunalne privrede, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS, Zavoda za planiranje razvoja KS, Turističke zajednice KS, KJKP “ViK”, Zavoda za javno zdravstvo, Grada Sarajeva te Zavoda za zaštitu spomenika.
Beč je kao i Sarajevo grad hiljadu česmi, a stručnjaci iz Magistratskog odjela MA 31 – Bečke vode, zamjenik rukovodioca ovog odjela Franz Weyrer te šef odsjeka za kvalitet vode Marija Zunabovic-Pichler predstavili su veliki bečki sistem javnih česmi, mjere održavanja i čišćenja.
Grad Beč je pravo na pitku vodu zaštitio ustavom, što je sada cilj i Sarajeva.
Pitka voda u Beču je dostupna građanima i turistima na više od 1.300 javnih česmi u svim okruzima, od historijski značajnih do modernih mobilnih rješenja.
Radionicom je postavljen temelj za buduće zajedničke aktivnosti usmjerenih ka poboljšanju pristupa pitkoj vodi, saopćeno je iz Ureda Grada Beča u Sarajevu.