Organizatori Olimpijade su Udruženje matematičara KS i Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo , koje je ujedno i pokrovitelj.
Ovaj prestižni događaj okuplja mlade matematičke talente iz regije i svijeta, promovirajući znanje, akademsku izvrsnost i saradnju među državama. Balkanska matematička olimpijada se organizira od 1984. godine, a svake godine okuplja najtalentovanije srednjoškolce iz brojnih zemalja kako bi odmjerili znanje i razmijenili iskustva, navode iz Vlade KS.
Na BMO 2025 učestvovat će 24 tima iz 23 zemlje. Predstavnici iz 11 zemalja Balkana, članica Udruženja matematičara Jugoistočne Evrope: Bosna i Hercegovina, Albanija, Bugarska, Kipar, Grčka, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Moldavija, Rumunija, Srbija i Turska, takmičit će se rame uz rame s timovima iz 12 gostujućih zemalja: Alžir, Azerbejdžan, Francuska, Italija, Kazahstan, Kirgistan, Malezija, Saudijska Arabija, Turkmenistan, Uzbekistan i Velika Britanija. Bosna i Hercegovina, kao domaćin, predstavit će se s dva tima.
Ceremonija otvaranja bit će upriličena u subotu u 12 sati, u hotelu “Hills” na Ilidži. Takmičenje počinje 27. aprila, dok je ceremonija zatvaranja planirana za 29. april od 19 do 20 sati, na istom mjestu.
Ovo nije prvi put da Sarajevo dočekuje matematičke olimpijce – 2022. godine uspješno je organizovana Juniorska balkanska matematička olimpijada (JBMO), što je bio snažan uvod u BMO 2025. Organizatori i ovog prestižnog takmičenja bili su Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS i Udruženje matematičara KS. Događaj je organiziran i održan pod pokroviteljstvom ministarstva.
Bosna i Hercegovina ima dugu tradiciju učestvovanja na domaćim i međunarodnim matematičkim takmičenjima. Mladi matematičari godinama osvajaju nagrade i medalje, potvrđujući kvalitet obrazovanja i talenat koji ova zemlja njeguje.
Ministrica za odgoj i obrazovanje KS Naida Hota-Muminović ističe kako ovakva takmičenja doprinose stvaranju samopouzdanja kod učenika i jačanju identiteta mladih ljudi:
“Njegovanje politika izvrsnosti ne podrazumijeva samo podršku najboljima, nego i stvaranje ambijenta u kojem se znanje poštuje i slavi. Kada učenici na međunarodnom takmičenju učestvuju pod zastavom svoje domovine, to nosi sasvim drugačiju težinu – to nije samo matematičko nadmetanje, već i osjećaj pripadnosti, ponosa i odgovornosti. To su trenuci koji oblikuju njihov put, njihovu vjeru u vlastite sposobnosti i njihov doprinos društvu”, poručuje Hota-Muminović.
Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS kontinuirano ulaže u projekte znanja i obrazovanja. Za organizaciju BMO 2025 izdvojeno je 327.372,44 KM, čime se potvrđuje opredijeljenost resornog ministarstva za promociju znanja, međunarodne saradnje i podršku mladim talentima.
Pored takmičenja, za učesnike su planirani kulturni i edukativni sadržaji, izleti i gradske ture, kako bi upoznali Sarajevo i druge bosanskohercegovačke gradove te se povezali s vršnjacima iz cijelog svijeta.