Svaka školska godina udar je na roditeljske džepove, jer da bi opremili svog đaka, treba im više stotina maraka.
Osim školskog pribora, neizostavno moraju izdvojiti i za odjeću te obuću. Koliko moraju izdvojiti za opremanje djeteta, opet zavisi od grada, opštine te prodavnica.
U svakom slučaju, iznos je za, recimo, prosječnu četvoročlanu porodicu koja školuje dvoje djece enorman.
Bosnainfo obišla je tržne centre te druge prodavnice po Sarajevu, ali takođe istraživala i ponudu na internetu onih stranica koje nude samo onlajn dječiju odjeću i obuću.
Kupovina na rate
U većini prodavnica zatekli smo sniženja od 30, pa do 70 posto. Kupovina na rate moguća je u zavisnosti od banke i kartica koje nude.
Ali, i bez obzira na to, roditelji će morati prilično kalkulisati ne bi li našli najprihvatljiviji izbor.
Ljubazna prodavačica jedne sarajevske prodavnice odjeće, i sama majka sedamnaestogodišnjakinje, kaže nam da im još prodaja za početak školske godine nije krenula u velikoj mjeri.
“S jedne strane, još su godišnji odmori, s druge, većina roditelja čeka posljednji trenutak, pa se tako tek nekoliko dana pred početak nastave i zagužva”, govori prodavačica za Bosnainfo.
Na pitanje da li je kćerku opremila već za školu, odgovara:
“Muž podigne kredit, pa ga otplaćujemo od školske godine do školske godine. Šta da vam kažem, pubertet traži pare”.
Ukoliko govorimo o markiranoj odjeći i obući, utoliko su i cijene više, a ako je riječ o “nepopularnoj”, onda su i cijene prilično prihvatljive, pa se tako za obuću mora izdvojiti od 30, pa do vrtoglavih 250 maraka, za pantalone 30 – 70, majice 15 – 40, džempere do 40, košulje 20 – 30, haljinice 40 – 50, jakne 40 – 150, helanke 15-25, farmerke 30 – 50…, a jedna sarajevska prodavnica sportske opreme nudi paket koji sadrži trenerku, tene i ruksak za 139 KM.
Ruksaci su, opet, posebna priča. Njihove cijene kreću se od 30 do 120 maraka.
Onlajn kupovina
Što se onlajn ponude tiče, veći je izbor, cijene prihvatljivije, ali je veći i rizik od kupovine, u smislu šta ćete dobiti kad stigne i da li uopšte odgovara.
“Imam dva školarca. Jedan je 4. razred osnovne, pa je njega lakše opremiti za školu, dok je drugi 3. razred gimnazije te je s njim borba. Pubertet ne zna za cijene, on hoće što i njegovi drugari imaju, tako da se dovijamo kako znamo”, priča nam jedna roditeljka iz Sarajeva.
Suma sumarum, za svakog školarca koji najesen krene u školu trebaće izdvojiti (puno) više od jedne prosječne plate u BiH.