Premijerno prikazan u Sarajevu prije 55 godina, na 29. novembar nekadašnji Dan Republike u bivšoj Jugoslaviji – ovaj plakat, iako nije originalna verzija koju je dizajnirao Pablo Picasso, ne umanjuje njegovu vrijednost kao svjedoka o značaju jugoslavenske kinematografije i društvenom životu prošlog stoljeća.
Plakat velikih dimenzija, iako mjestimično oštećen, preživio je desetljeća i prema riječima sanskog književnika Amira Talića, predstavlja vrijedan artefakt koji bi trebalo konzervirati i zaštititi.
Ovaj plakat je bio na zidu nekadašnje Gimnazije u vrijeme kada se film prikazivao. Sjećam se tog vremena kada su djeca iz cijele općine dolazila gledati film. Tokom dana se puštao za mlade, a u večernjim satima za odrasle – prisjeća se Talić.
Film „Bitka na Neretvi“, režisera Veljka Bulajića, ostao je upamćen kao najspektakularniji filmski poduhvat jugoslavenske kinematografije. Nastao u međunarodnoj koprodukciji, a 1970. godine bio je nominiran za Oskara u kategoriji najboljeg stranog filma.
Plakat ne samo da evocira uspomenu na film, već podsjeća i na značaj gradskog kina kao kulturne institucije u Sanskom Mostu. Kino je nekada bilo mjesto okupljanja i zajedničkog uživanja u umjetnosti, no danas je, unatoč nekoliko pokušaja oživljavanja, potpuno zatvoreno.
Vrijeme i nebriga učinili su svoje, ali plakat „Bitke na Neretvi“ ostaje simbol prošlog doba koje bi, uz adekvatnu konzervaciju i promociju, mogao postati dijelom kulturne baštine Sanskog Mosta.